Drewno to jeden z najtrwalszych i najbardziej przyjaznych człowiekowi materiałów meblarskich, dlatego jest on często wykorzystywany w produkcji szaf, krzeseł, stołów czy biurek. Istnieje wiele gatunków drzew, z których tworzone są meble. Wśród drewnianego wyposażenia wnętrz za jedne z najtrwalszych uchodzą meble dębowe. Choć dąb jest trudny w obróbce, to jednak cieszy się on ogromnym uznaniem i popularnością. Wykonane z tego drewna przedmioty mogą przetrwać setki lat. Warunek jest jeden: muszą to być prawdziwe meble z litego drewna dębowego.
Czy to na pewno drewno?
Fakt, że meble wykonane są z litego drewna, ma ogromne znaczenie i przekłada się bezpośrednio na ich jakość i trwałość. W wielu polskich domach znaleźć można „drewniane meble”, które w rzeczywistości zostały zrobione z materiałów drewnopochodnych lub wręcz jedynie imitujących ten naturalny surowiec. Na rynku dostępnych jest wiele szaf, biurek, kompletów meblowych, które wykonano w technice forniru, czyli ze sklejki drewnianej. Takie meble są tańsze niż te zrobione z litego drewna, ale także mniej trwałe.
Meble z litego drewna – co to jest?
Skoro wiele szafek, ław, biurek wykonano ze sklejki, to pojawia się pytanie: jakie cechy powinny mieć prawdziwe drewniane meble? Aktualnie obowiązujące normy mówią, że meblami z litego drewna należy nazywać te produkty, w których jedynie dna szuflad lub tylne ściany szaf wykonane są ze sklejki. Pozostałe elementy powinny być zrobione z czystego, jednolitego drewna. Materiał na tego typu produkty musi zostać poddany długotrwałym i czasochłonnym procesom, zanim ruszy proces kształtowania mebli.
Jak rozpoznać meble z litego drewna?
Wielu producentów twierdzi, że ich wyroby wykonane są z litego drewna. Jak można upewnić się, że meble faktycznie wykonano tą techniką? Wystarczy przyjrzeć się brzegom mebli. Jeśli na krawędziach zobaczymy przekrój poprzeczny słojów drzewnych – to oznacza, że mamy do czynienia z meblami z litego drewna. Jeśli meble wykonano ze sklejki, na krawędziach zobaczymy kilka niepasujących do siebie przekrojów poprzecznych. Natomiast w przypadku mebli fornirowanych na krawędziach nie będą widoczne żadne słoje. Chcąc mieć pewność, że nasze meble wykonano z prawdziwego drewna, dobrze jest kupować u sprawdzonego producenta.
Co to jest sezonowanie drewna?
Proces produkcji mebli z litego drewna rozpoczyna się od sezonowania. Zaraz po ścięciu drzewa jego wilgotność może sięgać 120% – w takiej formie nie nadaje się ono do dalszego przetwarzania, dlatego konieczne jest jego wysuszenie. Proces suszenia drewna w naturalny sposób, nazywany jest sezonowaniem. Efektem suszenia jest uzyskanie wilgotności na poziomie 15%. W zależności od grubości i rodzaju drewna sezonowanie może trwać od 6 do 24 miesięcy. Drewno dębowe schnie 100 – 300 dni, ale przy grubszych elementach ten proces może trwać nawet 14 – 22 miesięcy. Proces sezonowania jest długotrwały, dlatego często producenci decydują się na sztuczne dosuszanie drewna. Jednak nawet proces przyspieszonego suszenia musi poprzedzać sezonowanie, w przeciwnym razie drewno może ulegać paczeniu, krzywieniu, może pękać, mogą pojawić się przebarwienia. Sztuczne suszenie pozwala uzyskać wilgotność na poziomie – 10%.
Obróbka i impregnacja
Kolejnym etapem przygotowania mebli jest kształtowanie ich właściwości i cech, tak aby powstał przedmiot o zamierzonym kształcie – proces ten nazywany jest obróbką drewna. Następnym krokiem po nadaniu formy jest impregnacja. Dzięki specjalnym środkom chemicznym drewno jest zabezpieczane przed szkodnikami, grzybami, zarysowaniami, wilgocią czy w przypadku mebli ogrodowych – czynnikami atmosferycznymi.
Cechy mebli z litego drewna
Meble z litego drewna przyjmują cechy gatunków drewna, z których zostały wytworzone. Zatem odmienne cechy będą miały meble dębowe, a inne – bukowe czy brzozowe.
Wszystkie meble z litego drewna charakteryzuje znaczna waga – są one o wiele cięższe niż meble fornirowane. Tego typu produkty są też z reguły niezbyt giętkie.
Każdy mebel wykonany z litego drewna jest unikatowy. Nie ma w przyrodzie dwóch identycznych układów słojów w drzewach, a co za tym idzie – każdy mebel wykonany z litego drewna ma inny rysunek tych drzewnych linii papilarnych.
Lite drewno wygląda identycznie zarówno na powierzchni, jak i wewnątrz, dzięki temu, jeśli wierzchnia warstwa mebla ulegnie zarysowaniu lub innemu uszkodzeniu meble można wyszlifować i przywrócić im idealny wygląd.
Ogromną zaletą mebli z litego drewna jest także to, że nie poddają się one cyklom koniunkturalnym – tego rodzaju produkty zawsze są w modzie.