Dieta o niskim indeksie glikemicznym

Dieta o niskim indeksie glikemicznym, choć brzmi nieco tajemniczo, jest bardzo korzystna dla naszego zdrowia. Dieta nie musi być stosowana jedynie przez np. cukrzyków czy osoby o podwyższonym ryzyku, ale też i przez osoby zdrowe, gdyż po prostu jest korzystna dla naszego organizmu. W tym tekście przybliżamy dietę niskoglikemiczną oraz odpowiadamy na pytanie, czym jest taka dieta, jakie ma plusy oraz dla kogo jest przeznaczona.

Czym jest i na czym polega dieta o niskim indeksie glikemicznym?

Dieta o niskim indeksie glikemicznym jest dieta, w której spożywamy jedynie produkty, które mają niski lub średni ładunek glikemiczny. Są to produkty, które w niski i średni sposób przyczyniają się do szybkiego wzrostu poziomu cukru we krwi. Produkty takie gwarantują wiele korzyści z profilaktyką zdrowotną i polepszeniem naszego stanu zdrowia w danej chwili na czele. Dieta o niskim indeksie glikemicznym jest korzystna do stosowania przez wiele osób o ile nie istnieją przeciwwskazania. Szczególnie taka dieta jest wskazana dla cukrzyków i osób, które mają problem z utrzymaniem odpowiedniego poziomu cukru we krwi.

Dieta o niskim indeksie glikemicznym opiera się na przyjmowaniu 3-4 posiłków dziennie w mniejszych ilościach. Jeść będziemy w niej głównie rośliny strączkowe, warzywa, pełnowartościowe źródła białka takie jak ryby, jaja, czy dobrej jakości wędliny. Przyjmować w niej będziemy również węglowodany w produktach o niskim indeksie glikemicznym np. w chlebie pełnoziarnistym czy kaszach. Ten rodzaj diety zawiera również tłuszcze roślinne, duże ilości wody (nawet do 2l dziennie) oraz odstawienie używek w postaci alkoholu, papierosów i naturalnie cukru. Warto również dania przyrządzać gotując warzywa w wodzie, na parze lub smażyć je na małych ilościach tłuszczu.

Porada: Indeks glikemiczny to wartość od 0 do 100 pkt. która określa wpływ nagłego wzrostu cukru we krwi. Czysta glukoza ma wartość 100 a im niższy wskaźnik, tym korzystniejsze produkty dla naszego organizmu. Produkty o niskim indeksie glikemicznym będą miały wartość do 55, a o średnim do 70.

Plusy diety

Plusy diety

Plusów diety niskoglikemicznej jest bardzo dużo. Pierwszym z nich jest dłuższe trawienie, czyli brak odczuwania głodu. Substancje odżywcze uwalniają się dużo wolniej, dlatego dłużej jesteśmy syci, co zapobiega np. podjadaniu. Do plusów możemy zaliczyć też utrzymywanie poziomu cukru we krwi, na odpowiednim poziomie i zapobieganie wahania się tego wskaźnika. Dzięki temu nasz organizm nie odkłada, a efektywniej pożytkuje tłuszcz w organizmie, przez co nie tyjemy tak bardzo niż np. przy dużych skokach cukru. Niski poziom cukru we krwi zapobiega też szeregom chorób związanych np. z sercem, układem krwionośnym czy udarowi mózgu. Spożywanie posiłków złożonych z produktów o niskim indeksie glikemicznym zapobiega również szybkiemu wzrostowi i następnie spadkowi cukru, dzięki temu czujemy się dobrze oraz nie brakuje nam energii jak w przypadku spożywania nieodpowiedniego posiłku. Nie będziemy odczuwać też łaknienia, gdyż produkty o małym indeksie trawione są powoli i dłużej dostarczają nam substancji odżywczych.

Dla kogo jest przeznaczona taka dieta?

Dieta o niskim indeksie glikemicznym z pewnością będzie wskazana dla osób chorych na cukrzycę oraz osób z zaburzeniami insulinowymi. Dieta taka może być również przeważnie stosowana przez osoby zdrowe, a zakres wyjątków jest bardzo mały. Osoby takie mogą czerpać wszystkie korzyści z diety o niskim indeksie glikemicznym, aby być np. zdrowszymi czy lepiej się czuć i zwiększać wydajność organizmu. Dieta ta korzystnie wpływa również na odchudzanie. Warto zwrócić się zatem w jej kierunku, jeśli zależy nam na zgubieniu kilku zbędnych kilogramów. Przypadki, w jakich dieta może być niekorzystna to np. sportowy aspekt. Jeśli ciężko trenujemy lub planujemy intensywny wysiłek – dostarczanie np. węglowodanów powinno odbywać się dużo szybciej. O opinie dietetyka czy lekarza mogą również zapytać matki karmiące piersią, potrzebujące odpowiednich substancji odżywczych.

Jeżeli jesteśmy z miasta Toruń to warto sprawdzić catering dietetyczny w Toruniu, w którym w prosty sposób możemy sprawdzić jakie firmy oferują dietę z niskim indeksem glikemicznym i spróbować przetestować taką dietę, oferowaną przez catering dietetyczny, który specjalizuje się w takiej diecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here