Jura to malownicze wzniesienia z potężnymi ruinami dawnych zamków oraz niezwykłe dolinki, pełne przyrodniczych atrakcji. Turyści, którzy chcą lepiej poznać mniej znane zakątki Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej powinni zwrócić uwagę na jedną z mniej znanych jurajskich dolinek. To Dolina Sanki – jednak z nielicznych dolin na terenie Garbu Terczyńskiego. Rozciąga się ona pomiędzy wsiami Frywald i Mników, zaś jej najbardziej atrakcyjny odcinek prowadzi koło Mnikowa. W pobliżu tej wsi znajduje się wąwóz zimny Dół oraz błotnista Jaskinia na Łopiankach. Okolice Mnikowa są również bardzo dobrze znane miłośnikom archeologii, zaś w czasie prowadzonych w tym rejonie prac znaleziono wiele znalezisk z okresu neolitu.
Ci turyści, którzy cenią sobie piękną przyrodę, koniecznie powinni zajrzeć na teren rezerwatu „Dolina Mnikowska”. Chroniony jest tu zarówno krajobraz, jak i wyjątkowo bogata szata roślinna. Można tu ujrzeć aż 17 gatunków chronionych oraz rzadkie rośliny ciepłolubne. Najważniejszą atrakcją Doliny Mnikowskiej jest grupa skalna o nazwie Cyrk, która słynie z obrazu namalowanego na sakle. Jego autorem był Eliasz – Radzikowski, zaś sam obraz przedstawia Matkę Boską odzianą w niebieską pelerynę. U stóp skały z obrazem umieszczono niewielki ołtarzyk, zaś pomiędzy skałą a Mnikowem rozciąga się droga krzyżowa. W pobliżu tej wyjątkowej skały znajduje się również niewielka jaskinia, zwana Jaskinią nad Matką Boską.
Równie ciekawym miejscem jest Wąwóz Zimny Dół. Niewielki rezerwat utworzony na jego terenie chroni ciekawe formy skalne oraz ciekawe okazy bluszczu.
Drugim ciekawym rezerwatem w tej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej jest rezerwat „Kajasówka”. Rezerwat ten znajduje się w pobliżu wsi Przeginia Duchowna, zaś turyści mogą wędrować po jego terenie specjalną ścieżką dydaktyczną, prezentującą najważniejsze osobliwości geologiczne tego terenu.