Julian Tuwim - książki autora

Niektórych pisarzy utożsamiamy tylko z jednym gatunkiem literackim, nawet jeśli wydali oni wiele rozmaitych publikacji. Czasami kojarzymy po prostu te książki, które przyniosły im największą popularność. Innym razem za nasze myśli odpowiadają lektury szkolne. Na lekcjach omawiamy bowiem tylko wybrane dzieła. Dlatego poetom takim jak Jan Brzechwa przypisujemy głównie literaturę dziecięcą. Nie inaczej jest w przypadku pisarza, jakim był Julian Tuwim – książki autora dotykały jednak również bardzo trudnych tematów.

Historia autora

Julian Tuwim był pisarzem o żydowskim pochodzeniu. Miał nieszczęście żyć w czasach, na które przypadły dwie wojny światowe i związane z nimi kryzysy gospodarcze, a także społeczne. Mimo to tworzył wiersze, skecze i piosenki. Był także jednym z założycieli polskiej grupy skamandrytów, której aktywność datuje się głównie na okres dwudziestolecia międzywojennego. To jednak nie jedyna działalność, jaką prowadził Julian Tuwim – książki autora są jego najważniejszym dorobkiem, lecz pieniądze przynosiły mu głównie tłumaczenia; znał między innymi język esperanto. Wiele tekstów stworzył, przebywając na emigracji. Szczególnie doceniono go u schyłku życia, kiedy możliwy stał się jego powrót do Polski. Przyznano mu wówczas liczne nagrody.

Julian Tuwim – książki autora, które przyniosły mu uznanie

Poeta słynął ze swojego oryginalnego poczucia humoru i sprytu. W czasach szkolnych nie przepadał za nauką, potrafił jednak oddać się bez reszty temu, co szczerze go zainteresowało. Za twórcę licznych neologizmów i innych elementów polskiego języka uważa się właśnie Juliana Tuwima – książki autora obfitują w niebanalne sformułowania.

Tworzył zarówno wiersze o charakterze komediowym, takie jak “Bal w operze”, odznaczające się bogatym stylem literackim, jak i utwory niemal wulgarne, dosadne i proste, pozbawione artystycznych środków wyrazu. Najbardziej zasłynął jednak dzięki rymowankom, przeznaczonym dla dzieci. Najpopularniejsze wiersze Juliana Tuwima – książki autora najczęściej wydawane są w formie ich zbiorów i tomików – to:

  • “Lokomotywa”,
  • “Abecadło”,
  • “Bambo”,
  • “Rzepka”,
  • “Okulary”,
  • “Ptasie Radio”.

Charakteryzują je liczne środki językowe, takie jak onomatopeje. Inspiracją do stworzenia wielu utworów były dla poety podania i baśnie. Tuwim sięgał przy tym nie tylko do literatury polskiej, ale także rosyjskiej czy francuskiej.

Jeśli twoje dziecko nie poznało jeszcze zabawnych wierszy autorstwa Juliana Tuwima, sprawdź, czy jeden ze zbiorów nie jest aktualnie dostępny w ofercie Skupszopu. W tym sklepie internetowym możesz także sprzedać książki, których już nie potrzebujesz, a tym samym zrobić w domu miejsce na nowe ulubione dzieła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here