Jeśli zastanawiasz się nad zakupem odtwarzacza Blu-ray, na początek warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest odtwarzacz Blu-ray, jakie ma możliwości i jakiej jakości urządzeń możemy się spodziewać w sklepach.
Odtwarzacz Blu-ray to optyczny nośnik danych opracowany z początku na potrzeby przechowywania treści w wysokiej rozdzielczości – High Definition (HD). Jest stosowany przede wszystkim do przechowywania filmów i gier w rozdzielczości HD oraz archiwizowania i przechowywania wszelkiego rodzaju danych.
Nazwa technologii Blu-ray pochodzi od niebieskiego koloru lasera, który jest używany do zapisu i odczytu danych na nośnikach BD. Dziś powszechnie dostępne formaty odtwarzaczy Blu-ray to BD-ROM (używany tylko odczyt), BD-R (używany do zapisu jednokrotnego) i BD-RE (używany do zapisu wielokrotnego). Technologia Blu-ray została opracowana przez firmy Sony i Philips, które w 2004 r. opublikowały pierwszy zestaw specyfikacji tego standardu. Jednak dopiero w 2006 r. pojawiły się pierwsze nagrywarki. Odtwarzacze Blu-ray zazwyczaj mają taką samą postać jak dyski DVD i CD: 12 cm średnicy i 1,2 mm grubości.
Rewelacyjna jakość obrazu oraz dźwięku
Jakość, z jaką urządzenia współczesnej generacji wysyłają obraz HD do telewizora lub rzutnika, jest doskonała. Żadne z testowanych urządzeń nie wyróżnia się negatywnie, stwierdzone w laboratorium różnice są marginalne. Ograniczają się one na ogół do liczby dostępnych ustawień predefiniowanych oraz możliwości indywidualnego dostosowywania obrazu. Wysoki poziom jakości obrazu jest świetną wiadomością dla najbardziej wymagających klientów, ponieważ wreszcie mogą skupić się na innych kryteriach. Na pierwszy rzut oka dostępne odtwarzacze oferują podobną jakość obrazu. Najważniejsze różnice, jakich możemy się doszukać, dotyczą skuteczności usuwania przeplotu (deinterlacingu), detekcji pull-downów (tj. poprawnej rekonstrukcji oryginalnego klatkażu) oraz przeskalowywania do wyższej rozdzielczości. Wszystkie testowane do tej pory odtwarzacze miały opcję przeskalowywania obrazu do Full HD (1080p), a połowa z nich posiadała opcję „przeskalowywanie do 4K”. Musimy jednak pamiętać, iż „przeskalowywanie do 4K” nie zawsze znaczy to samo.
Kluczowe zastosowania dysków Blu-ray
Odtwarzacze Blu-ray pierwotnie zostały opracowane do nagrywania różnych treści w rozdzielczości HD w telewizji i przez użytkowników indywidualnych oraz do dystrybucji takich materiałów. W tym momencie nadal stanowi to jedno z ich głównych zadań, jednak pojawiły się też nowe zastosowania – przede wszystkim w branży komputerowej.
Odtwarzecze Blu-ray uznawane są obecnie za najważniejszy optyczny nośnik nie tylko do profesjonalnej archiwizacji danych w bibliotekach optycznych lub w archiwach bez połączenia z siecią. Mogą one również być przeznaczone do użytku prywatnego, między innymi do:
- przechowywania zdjęć, filmów lub innych ważnych danych, takich jak dokumenty finansowe,
- profesjonalnej archiwizacji dokumentacji medycznej lub badawczo-rozwojowej w danej branży, katalogów oraz zasobów multimedialnych,
- przechowywania najważniejszych danych – zwykle magazynowanych w systemach NAS – offline,
- dystrybucji treści za pomocą urządzeń kopiujących.
W sektorze konsumenckim i półprofesjonalnym największą zaletą dysków Blu-ray jest wysoka pojemność przy niskich kosztach jednego gigabajta danych.