Jakie są najczęstsze objawy meteopatii?

Zjawiska meteorologiczne i zmiany warunków pogodowych mogą mieć istotny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu [1][2]. Meteopatia (lub też meteoropatia) jest terminem powszechnie znanym i związanym z wrażliwością organizmu człowieka na zmiany pogody. Kojarzona bywa głównie z osobami starszymi i powiedzeniem, że „strzyka mi kościach na zmianę pogody”. Czy rzeczywiście to tylko problem seniorów? Przyjrzyjmy się bliżej tej kwestii.

Na czym polega meteopatia i jakie są jej przyczyny

Meteopatia jest swoistą reakcją organizmu ludzkiego na oddziałujące na niego przez cały czas bodźce klimatyczne. Warunki pogodowe wpływają nie tylko na psychikę i samopoczucie człowieka (może to być wpływ zarówno pozytywny, jak i negatywny), lecz również oddziałują na fizjologię człowieka poprzez wpływ na procesy biochemiczne i metabolizm[2].

Meteopatia jest reakcją zależną od bardzo wielu czynników[1][2]. Może być ona nawet uwarunkowana genetycznie. Natomiast meteopatia nabyta może wykształcić się na skutek różnych procesów – powstaje np. w wyniku starzenia się organizmu, może dotyczyć też osób, które przeszły operacje chirurgiczne i na ich skutek są bardziej wrażliwe na warunki atmosferyczne. Uwrażliwienie się na otaczającą aurę może nastąpić również z powodu nadmiernie obciążającego organizm trybu życia, stresu i przemęczenia[2].

Jakie czynniki wpływają na nasilenie reakcji meteopatycznych organizmu?

Ilość i stopień intensywności reakcji na warunki meteorologiczne zależeć mogą od różnych czynników. Do tej pory badania wskazują, iż reakcje meteopatyczne zależne są nie tylko od wieku. Mają na nie wpływ również płeć (większą wrażliwość odnotowano w tym zakresie u młodych kobiet w porównaniu do młodych mężczyzn), styl życia (w tym dieta), a także współwystępowanie chorób przewlekłych. Zróżnicowane nasilenie meteopatii odnotowano również u osób o różnych chronotypach – osoby z chronotypem umiarkowanie porannym charakteryzują się największą odpornością zarówno na zmiany pogodowe, jak i na stres[1]. Na meteopatię cierpią również zdecydowanie częściej osoby mieszkające w dużych miastach, rzadko przebywające na łonie natury[3].

Jakie są najczęstsze objawy meteopatii?

Reakcje meteopatyczne charakteryzują się bardzo szerokim spektrum nasilenia – od niewielkich wahań nastroju do poważnych zaburzeń funkcjonowania układu krwionośnego, nerwowego i pokarmowego[1]. Objawy związane są z takimi czynnikami pogodowymi jak prędkość wiatru, temperatura i wilgotność powietrza oraz ciśnienie atmosferyczne[2]. Najczęstsze objawy u meteopatów dotyczą ich samopoczucia. Pojawiają się takie symptomy jak wahania nastroju, rozdrażnienie, zaburzenia rytmu dobowego i snu (senność lub bezsenność), uczucie ogólnego osłabienia i niechęć do działania skutkująca obniżoną aktywnością.

Obniżeniu nastroju często towarzyszą bóle głowy i problemy z koncentracją. Natomiast reakcje meteopatyczne są dużo bardziej nasilone u osób cierpiących na choroby przewlekłe, w szczególności reumatyczne i dotyczące układu krążenia i nerwowego. Zwłaszcza w ich wypadku mogą pojawić się takie objawy jak bóle kości, stawów i mięśni oraz skoki ciśnienia tętniczego krwi[3]. Również osoby z chorobami układu oddechowego wykazują dużą wrażliwość na warunki pogodowe. W przypadku różnych chorób przewlekłych warunki pogodowe i pora roku mogą wpływać na zwiększoną zachorowalność i występowanie ataków astmy oskrzelowej, częstotliwość wahań ciśnienia krwi oraz częstość wystąpienia zawału serca[2].

Badania wykazują także związek warunków pogodowych ze stopniem zachorowalności na grypę, zapalenie płuc i nieżyty dróg oddechowych[2].

Warto przyjrzeć się swojemu organizmowi, jak reaguje na zmiany pogody. Interesujące informacje na temat meteopatii znaleźć można również tutaj: https://adamed.expert/badania-zdrowotne/niekorzystny-biomet-co-to-jest-i-czym-sie-objawia-meteoropatia/.

Źródła:

[1] IM Isaeva, IS Karmazina, DS Marakushin, NS Hloba, 2018, Wpływ chronotypu na intensywność reakcji Meteopatycznych u młodych ludzi, Międzynarodowe trendy w nauce i technice: materiały VI Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Praktycznej, Warszawa, 30 września 2018 r. / RS Global Sp.z OO – Warszawa, 2018. – Tom. 3. – Р. 38–40.

[2] Cymes I., Szwajkowski Z., Dragańska E., Makuch T., 2005, Występowanie chorób meteorotropowych i ich związek z warunkami pogodowymi na terenie Olsztyna, Inżynieria ekologiczna 13.

[3] https://wylecz.to/uklad-nerwowy-i-psychiatria/meteopatia-jak-i-dlaczego-organizm-zle-toleruje-zmiany-pogody/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here