Fakty mówią same za siebie. Coraz mniej dzieci uprawia sport. Dzieje się tak między inny innymi dlatego, że coraz więcej czasu pochłania na elektronika. Rodzice są zbyt zajęci pracą więc dzieci zajmują sobie czas graniem w gry na komputerze. Rówieśnicy też najczęściej spędzają czas w swoich domach. Dziś ogólne zabawy dzieci z sąsiedztwa na podwórku nie są już tak powszechne jak to bywało kiedyś. W związku z tym dzieci nie mają zbyt wiele okazji do uprawiania sportu i spędzania czasu na świeżym powietrzu. A to rodzi same problemy. Rodzice chcą zachęcić dziecko do sportu ale tak naprawdę nie wiedzą jak się za to zabrać. Tymczasem wystarczy skupić się na kilku rzeczach.

Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu ?

Pamiętaj, że przykład idzie z góry. Kilkuletnie dzieci najwięcej uczą się przez obserwację dorosłych. Jeśli więc dziecko widzi, że rodzić sam chętniej wybiera leżenie na kanapie niż jazdę na rowerze to pójdzie w jego ślady. Zmień swoje nawyki, pokaż dziecku, że sport jest fajny. Wybierzcie się razem na rower, basen czy rolki. Nie dość, że wspólnie spędzicie czas i będziecie się świetnie bawić to jeszcze zadbacie o Wasze zdrowie i sylwetki. Wprowadź sport do Waszego życia rodzinnego, niech dziecko widzi, że to dokonała zabawa i alternatywa dla komputera. Wtedy nie będziesz musieć zbytnio zachęcać dziecka do uprawnia sportu. Samo będzie chciało robić to co rodzice.

Daj dziecku wybór. Małe dzieci zdaniem dorosłych często same nie wiedzą czego chcą, a rodzic wie, że chce dla swojego dziecka wszystkiego co najlepsze więc zapisuje dziecko na liczne zajęcia dodatkowe. W poniedziałek basen, w środę jazda konna, a w piątek karate. W końcu niech się pociecha rozwija na wielu polach. A co ze zdaniem dziecka. Może ono nie najlepiej czuje się w wodzie, czuje lęk przed dużymi zwierzętami i nie rozumie filozofii karate. Pozwól dziecku zadecydować jaki sport będzie uprawiać. Nie przesadzaj ze swoimi ambicjami, dziecko musi mieć czas na odpoczynek i regenerację. Niech uprawia taki rodzaj sportu, który lubi. Tylko wtedy będzie robić to z chęcią i tylko wtedy będzie czerpać z takich zajęć satysfakcję. Dziecko, które ma wybór chętniej uprawia sport.

Bądź wiernym kibicem i chwal. Dzieci potrzebują przede wszystkim naszej akceptacji. Chcą być chwalone i docenione za swoje starania. Chodź na mecze jego drużyny, kibicuj mu w zawodach. Doceniaj każde osiągnięcie. Motywuj dziecko pozytywnie do zdobywania dalszych sukcesów. Dziecko które widzi Twój zachwyt i czuje Twoje wsparcie chętniej i bardziej się stara. Świętujecie wszystkie sportowe sukcesy dziecka. Takim zachowaniem zachęcisz dziecko do uprawnia sportu, do zdobywania dalszych osiągnięć na tym polu.

Sport nie może być karą. Jeśli chcesz zachęcić dziecko do uprawiania sportu to nie dawaj mu za karę ćwiczeń fizycznych. Jeśli dziecko ma za karę zrobić 20 przysiadów czy pobiegać dookoła domu to w takim przypadku sport z góry będzie mu się kojarzyć negatywnie. W ten sposób dziecko co najwyżej zniechęcisz. Dziecko ma traktować sport jako zabawę, jako wyzwanie, jako coś przyjemnego. Nigdy odwrotnie.

Sport co coś dobrego, coś pozytywnego w życiu człowieka i tak powinno być przedstawiane w życiu dziecka. Odkryjcie razem ulubioną dyscyplinę sportu i świetnie się bawcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here