Jak wyrównać nierówne ściany? Czym wykończyć?

Pęknięcia, nierówności, kruszące się tynki i brak kątów prostych to częste problemy, z jakimi zmagają się właściciele budynków z rynku wtórnego. Sposobem na wyrównanie ścian jest np. szpachlowanie lub montaż płyt karton-gips. Wybór techniki wykańczania ścian zależy m.in. od przeznaczenia remontowanego pomieszczenia.

Budowanie ścian w nowym domu

Problem nierównych ścian najczęściej nie dotyczy nowo wybudowanych budynków. Tam konstrukcja domu powstaje na podstawie danych z projektu, a do wzniesienia ścian wewnętrznych zwykle wykorzystuje się bloczki z betonu komórkowego o bardzo dokładnych wymiarach, np. Ytong, łączone cienką lub zwykłą spoiną. Dzięki temu płaszczyzny są proste i równe. W kolejnym etapie ściany pokrywane są równą warstwą tynku. W efekcie uzyskujemy gładką powierzchnię, która jest gotowa do gruntowania, malowania lub dekorowania tapetą czy kamieniem elewacyjnym. 

Przygotowania ścian do wyrównania: czyszczenie, mycie, gruntowanie

Ściany w domach i mieszkaniach z rynku wtórnego często są nierówne. Przyczyn takiego stanu może być kilka, np. brak dostępu do wysokiej jakości materiałów czy pośpiech w pracach budowlanych. W obecnym budownictwie znane są różnego rodzaju metody na zniwelowanie problemu krzywizn i pęknięć. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac poprawkowych powinniśmy odpowiednio przygotować ścianę. W tym celu usuwamy z niej wszelkie pozostałości: odpryskującą farbę, kawałki starej tapety, płytek, zaschniętego kleju, gwoździe i wkręty. Następnie możemy umyć ścianę wilgotną ścierką, aby usunąć ewentualny kurz, pyły, pajęczyny i inne drobne zanieczyszczenia. Po całkowitym wyschnięciu ściany pokrywamy ją gruntem, który wyrówna chłonność powierzchni i poprawi jej przyczepność.

Równanie ścian szpachlą i gładzią

Jedną z metod wyrównywania ścian jest nakładanie szpachli lub gładzi gipsowej. Wybór materiału zależy od tego, jaki duże są krzywizny, które trzeba zniwelować. Jeżeli odchylenie na ścianie nie przekracza 2 mm, możemy od razu zaszpachlować ją gładzią gipsową. Materiał ten dobrze poddaje się szlifowaniu i pozwala na uzyskanie idealnie równej ściany. Jeśli różnica jest większa, warto najpierw nałożyć warstwę gipsu szpachlowego, a następnie gładzi. Gips jest trwalszy, bardziej wytrzymały i dobrze przyczepia się do różnych powierzchni. Przy jednej aplikacji możemy nałożyć warstwę do 6 mm. Jest to jednak zaprawa trudniejsza do wyszlifowania, dlatego aby skrócić czas pracy i nadać ścianom charakterystyczny połysk, na etapie wykończenia możemy wykorzystać gładź gipsową.

Usuwanie krzywizn płytami karton-gips

Kolejnym popularnym sposobem wyrównywania ścian jest montaż płyt gipsowo-kartonowych. Rozwiązanie to jest szybkie, jednak wiąże się ze zmniejszeniem powierzchni użytkowej w mieszkaniu. Zaletą płyt jest możliwość efektywnego zlikwidowania nawet poważnych i bardzo widocznych nierówności ścian. Płyty najczęściej mocuje się na lekkich metalowych stelażach, popularnie nazywanych profilami do płyt. Wykorzystując to rozwiązanie, możemy ukryć także inne wady i niedoskonałości widoczne we wnętrzu, np. widoczne rury czy przewody. Należy jednak pamiętać, że płyty gipsowo-kartonowe nie mają wysokiej odporności na wilgoć, dlatego np. w łazience lepiej wyrównać ściany szpachlą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here