Jak wyjść z długów? Krótki poradnik

W życiu wielu ludzi przychodzi taki okres, kiedy zaczyna brakować pieniędzy. Dotyka nas wtedy refleksja, jak mogliśmy się aż tak zadłużyć? Do zadłużenia przeważnie dochodzi przez emocje i chęć posiadania dóbr materialnych o wysokiej wartości. W tym artykule przeczytasz kilka porad o tym jak wyjść z długów szybko, bezpiecznie, a przede wszystkim bez zaciągania kolejnych pożyczek.

Wybierz strategię spłaty długów

W przypadku posiadania jednego długu, nie trzeba się wysilać i planować złożonej strategii jego opłacania (poza kwotą, jaką trzeba miesięcznie opłacić).  Najprostszym sposobem byłoby ustawienie comiesięcznych płatności automatycznych za pośrednictwem banku. Niestety, nie sprawdzi się to w momencie, gdy posiadamy kilka kredytów lub mamy do czynienia z długiem o większej wartości. Jak wyjść z długów posługując się jedną z dwóch metod:

Metoda kuli śnieżnej – należy wypisać wszystkie swoje długi, w porządku od najniższej do najwyższej kwoty, a następnie na tej podstawie spłacać dług o najniższej wartości, wpłacając jak najmniejszą dopuszczalną kwotę na inne długi. Kiedy najniższy dług zostanie opłacony, przechodzimy do kolejnego długu o niskiej kwocie.

Metoda lawiny – należy wypisać wszystkie długi,  poczynając od długów z najwyższym oprocentowaniem i kończąc na długu z najniższym oprocentowaniem. Po wypisaniu listy długów, należy skupić się na spłacaniu długu o najwyższym oprocentowaniu, a na długi z niskim oprocentowaniem przeznaczać jedynie minimalną dopuszczalną ratę.

Ekspert Kredytowy z firmy Habza Finanse – Istnieją różne opinie na temat tego, która z opisanych metod jest lepsza. Metoda kuli śnieżnej sprawdzi się lepiej u osób chcących pozbyć się jak największej liczby długów w jak najbliższej przyszłości. Natomiast metoda lawiny powinna być odpowiednia dla osób nie chcących tracić dodatkowych funduszy na spłatę odsetek. Jeśli nie mamy pomysłu na to jak wyjść z zadłużenia dobrym rozwiązaniem jest poszukanie pomocy z zewnątrz i znalezienie zaufanej firmy zajmującej się pomocom w oddłużaniu. Ze wsparciem profesjonalnego doradcy możemy znaleźć tak potrzebne nam rozwiązanie i szybko stanąć na nogi.

Po wybraniu metody, powinniśmy się zastanowić jak często będziemy przesyłać dodatkowe pieniądze oraz zdecydować czy chcemy zautomatyzować proces płatności za pośrednictwem banku.

Zasady wychodzenia z długów

Na początku, suma wszystkich długów zawsze wydaje nam się przytłaczająco wysoka. Jednak, po podzieleniu całej kwoty na mniejsze części, ta już nie wydaje się aż tak trudna do zdobycia.

Jeżeli rzeczywiście zależy nam na szybkiej i bezpiecznej spłacie długów, powinniśmy zastanowić się, ile faktycznie pieniędzy przeznaczamy na zakupy, dodatkowe opłaty, rachunki itd. Zawsze znajdziemy jakiś sposób na zaoszczędzenie kilku złotówek bez większego wysiłku.

Oto kilka podstawowych, ale zaskakująco skutecznych zasad do rozważenia:

  1. Notuj i rozpisuj swoje wydatki – dopóki nie zapisujemy swoich wydatków, nie będziemy wiedzieli ile tak naprawdę miesięcznie wydajemy na swoje potrzeby. Odgórnie powinniśmy ustalić kwotę, jakiej nie będziemy chcieli przekraczać w danym miesiącu. Warto w tym celu (w zależności od preferencji) założyć fizyczny notatnik, zainstalować specjalną aplikację na telefonie do śledzenia wydatków lub stworzyć arkusz kalkulacyjny w excelu i przy ich użyciu, na bieżąco, każdego dnia zapisywać ile złotych wydajemy.
  2. Zarabiaj więcej, pracując więcej. O ile dobrym pomysłem przy spłacaniu zadłużenia jest zmniejszenie wydatków, o tyle niewiele osób ma chęć pracować dłużej lub ciężej. Dobrze rozważyć jest dodatkowe źródło dochodu. Najlepszym pomysłem w tym wypadku często okazują się prace dodatkowe podejmowane na własną rękę. Metod na zarobienie dodatkowych pieniędzy w dzisiejszych czasach są setki. Liczą się głównie chęci i motywacja. Dla przykładu, aby przybliżyć sprawę: możemy sprzedawać niepotrzebne nam rzeczy przez internet, wystawiać na aukcje własnoręczne wyroby, tłumaczyć teksty czy nawet prowadzić własnego bloga. Należy pamiętać aby zachować przedsiębiorcze nastawienie i myśleć długoterminowo.
  3. Śledź swoje postępy

Spłacanie długów w szybkim czasie na pewno nie będzie łatwym przedsięwzięciem. Z pewnością będzie trzeba poświęcić na to wiele wolnego czasu oraz trzymać się wielu wyrzeczeń. Sposobem na zmotywowanie się jest opracowanie systemu w taki sposób, abyśmy mogli się go trzymać przez dłuższy czas. Najlepiej przyzwyczajać się stopniowo, bo zbyt nagłe i drastyczne zmiany po prostu nas zniechęcą i zmuszą do powrotu do starych nawyków. Warto regularnie przypominać sobie, jaką część długów udało się już spłacić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here