Bezpieczeństwo dzieci to pod każdym względem priorytet. Bez względu na sytuację dla świadomych rodziców zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa jest rzeczą kluczową. Przewożąc dzieci w samochodzie musimy mieć bezpieczny fotelik samochodowy. Nie wystarczy kupić pierwszy lepszy fotelik z rzędu, te tanie z marketu są w zasadzie tylko namiastkami fotelików. Owszem dzięki nim rodzić nie dostanie mandatu jeśli zatrzyma go policja ale w razie wypadku taki fotelik na niewiele może się zdać. Tutaj musisz postawić na solidne rozwiązania. Możesz oszczędzać na dziecięcych zabawkach czy ubraniach ale nigdy nie oszczędzaj na bezpieczeństwie swoich dzieci.

Bezpieczny fotelik samochodowy jak go wybrać

 

Kupując fotelik dobierz go do wieku i wagi dziecka. Nie kupuj na zapas. Owszem foteliki 9-36 kg są bardzo praktyczne ale nie oszukujmy się inną posturę ciała ma roczniak, a inną 7 latek. Fotelik może i ma tak duży przedział ale niekoniecznie będzie dobrze dopasowany do dziecka. Lepiej stopniowo co kilka lat wymieniać dziecku fotelik na większy. Po foteliku początkowym dla niemowląt najpierw kup taki w przedziale 9-18 kg, a dopiero później decyduj się na większe.

Fotelik musi posiadać testy bezpieczeństwa. Wszystkie renomowane marki fotelików przeprowadzają testy zderzeniowe swoich produktów. Dzięki temu wiadomo, który fotelik jest najbezpieczniejszy dla dziecka w razie wypadku. Taki fotelik jest droższy ale czy życie Twojego dziecka nie jest bezcenne.

Gdy kupujesz fotelik to jaki posiadasz samochód także ma znaczenie. Nie każdy bezpieczny fotelik będzie pasował do Twojego samochodu, a konkretnie do fotela / kanapy w samochodzie. Być może będzie trzeba przymierzyć kilka fotelików zanim znajdziecie ten idealny. Dopasowanie fotela jest bardzo ważne, musi on stabilnie zgrać się z Waszym autem. Wtedy będzie najbezpieczniejszy.

Udaj się do sklepu stacjonarnego, nie kupuj przez internet bo nie będziesz mieć możliwości przymierzenia fotelika do auta. Chyba, że już wcześniej mierzyłeś dany model i wiesz na sto procent, że dobrze pasuje do siedzeń w samochodzie. Najlepiej abyś udał się do sklepu stacjonarnego z fotelikami, takiego gdzie sprzedawcy znają się na swojej pracy i będę potrafili dobrać odpowiedni fotelik do Twojego samochodu jak i dziecka. Dziecku w foteliku musi być wygodnie, musi mieć na tyle miejsca, by fotelik starczył mu na dłużej ale też dziecko nie może w foteliku ,,latać”. Fachowe doradztwo zawsze się przyda.

Tyłem do kierunku jazdy, tak jest najbezpieczniej przewozić dzieci nie tylko jeśli chodzi o niemowlęta ale o dzieci aż do 4 roku życia. W tym celu powstały foteliki RWF szczególnie popularne na zachodzie. Teraz możemy korzystać z ich dobrodziejstwa także u nas w kraju. Dzieci do 4 lat mają bardzo delikatny kręgosłup i głowę nieproporcjonalnie większą w stosunku do reszty ciała. Dlatego bezpieczniej jest takie maluchy przewozić tyłem do kierunku jazdy bowiem w razie zderzenia, głowa i kręgosłup dziecka są mocniej chronione.

Nie dla podstawek / poddupinków dla starszych dzieci. Często wydaje się nam, że starsze dziecko, które wyrasta z fotelika do 36 kg wystarczy przewozić na samej podstawce bez oparcia, zwanej też poddupinkiem. Niestety one nie tylko nie zapewniają dziecku żadnego bezpieczeństwa, a wręcz stanowią zagrożenie gdyż w momencie zderzenia podstawka wysuwa się dziecku spod pupy, co prowadzi do niebezpiecznego ,,nurkowania” dziecka pod pasy bezpieczeństwa.

Kieruj się tymi wskazówkami, a kupisz dziecku bezpieczny fotelik samochodowy. Stawiaj na renomowanych producentów fotelików. Dobrze dopasuj fotelik do dziecka i auta. Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa przewożąc to co masz najcenniejsze, dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here