Większość z nas lubi otaczać się kwiatami, zwłaszcza te cięte postawione w wazonie pięknie wyglądają w domu. Niestety największym problemem jest fakt, że takie kwiaty nie wytrzymują w wazonie zbyt długo. Na szczęście są skuteczne sposoby, które pozwalają przedłużyć trwałość kwiatów ciętych.

Przedłużanie trwałości kwiatów ciętych – triki

Kluczową kwestią jest odpowiednie przycięcie łodygi zanim włożymy kwiaty do wody. Najlepiej obciąć je ostrym nożem lub sekatorem tak żeby końce były gładkie, nie postrzępione. Koniec łodygi musi być świeży bowiem wtedy kwiaty będą lepiej pobierać wodę, a co za tym idzie dłużej zachowają świeżość. Łodygi najlepiej jest przyciąć pod kątem 45 stopni.

Jeśli z przyciętej łodygi wycieka sok to nie wkładamy kwiatów od razu do razu do wody bo sok zastygnie i utrudni kwiatom pobieranie wody. Czekamy aż sok wycieknie, możemy w tym celu opłukać łodygi gorącą wodą co przyspieszy ten proces.

Kwiaty najlepiej jest trzymać w letniej wodzie, za ciepła lub za zimna ma niekorzystny wpływ na kwiaty w wazonie. Dobrym pomysłem jest także włożenie kwiatów do ciepłej, wcześniej przegotowanej wody. Ta woda jest pozbawiona powietrza, a co za tym idzie minimalizuje się pojawienie się blokady naczyń w łodydze więc kwiaty mogą pobierać więcej wody.

Gdy zależy Ci na tym aby pączki kwiatów szybciej się otworzyły to najpierw włóż bukiet na kilka minut do ciepłej wody, następnie na kilka minut do zimnej, a dopiero na końcu wstaw je do wazonu z letnią wodą.

Z tej części łodygi, która będzie znajdować się w wodzie usuwamy liście. Inaczej liście w wodzie zaczną gnić co przyspieszy więdnięcie kwiatów. Tu uwaga usuwamy tylko liście, kolce róży zostawiamy w stanie nie naruszonym.

Jeśli kwiat ma grubą łodygę dobrze jest je zmiażdżyć np. tłuczkiem do mięsa. Ale robimy to tylko w przypadku naprawdę grubych łodyg. Nie wolno tego robić w przypadku róży i lilaków gdyż doprowadzimy do pojawienia się pleśni oraz bakterii.

W przypadku tulipanów lub gerberów sprawdza się nakłuwanie łodygi. Delikatne nakłucie sprawia, że usuwa się korek powietrzny z łodygi i kwiaty mogą pobierać więcej wody. Jeśli chodzi o gerbery możemy także posłużyć się zapałką. Wsuwamy w łodygę zapałkę, siarką do góry. Ten zabieg sprawia, że kwiat dużej zachowa świeżość.

Natomiast tulipany nie lubią towarzystwa innych gatunków kwiatów, tak samo jak zdecydowanie bardziej służy im mniejsza ilość wody w wazonie. Gdy jest jej za dużo szybciej więdną.

Nie wystawiaj kwiatów na bezpośrednie działanie słońca. Lepiej ustawić je na komodzie niż bezpośrednio na parapecie okna. Wtedy dłużej będę cieszyć Twoje oczy.

Aby kwiaty wolniej więdły możesz zastosować następujące triki.

– Wsyp do wody w wazonie łyżeczkę cukru, który sprawi, że kwiaty dłużej zachowają świeżość.

– Sprawdza się też wlanie do wody kieliszka wódki, nawet jeśli kwiaty zaczęły już więdnąć to ten sposób sprawi, że znowu ożyją.

– Bardzo dobrze sprawdza się też w tym celu tabletka aspiryny.

Takie wspomagacze dobrze działają na kwiaty świeże jak te, które zaczynają już więdnąć. Wtedy na powrót przywracają im świeży wygląd.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here