Lubimy mieć schludnie, ładnie i przytulnie w mieszkaniu. Tymczasem porządek w domu trudno jest utrzymać. Estetyka w domu jest tak ważna. Wszak w czystym i posprzątanym domu znacznie przyjemniej się mieszka. Jak to zrobić i czy się w ogóle da coś zrobić żeby łatwiej i szybciej sprzątać mieszanie ? Otóż da się. Trzeba sobie opracować kilka zasad, których będziemy się zawsze trzymać. Warto postawić na pewien system, który wprowadzi ład do naszego domu.

Jak utrzymać porządek ?

Poznaj zasadę dwóch minut, a łatwiej Ci będzie ogarniać dom. Zasada ta mów, że jeśli możesz coś posprzątać w dwie minuty to to po prostu zrób. To wystarczająca ilość czasu żeby włożyć naczynia do zmywarki, żeby posprzątać ze stołu czy żeby odkurzyć pokój. Tak naprawdę tych dwóch minut nawet nie odczujesz, za to zobaczysz efekty w swoim domu. Ta metoda bardzo pomaga utrzymać porządek.

Niech wszystko ma swoje miejsce. Niby banał prawda ? A tymczasem ciągle rzucamy różne rzeczy byle gdzie. One w takim szybkim tempie się nagromadzają, że potem ciężko nam się zmusić do posprzątania ich. A czy nie byłby prościej chować ubrać od razu po zdjęciu do szafy ? Czy nie byłoby prościej odnieść kubka to zlewu po wypiciu herbaty ? Byłoby. Więc dobrze zawczasu wyrobić w sobie ten nawyk.

Postaw na minimalizm, nie nie musisz od razu wyrzucać z domu połowy rzeczy. Ale pomyśl czy faktycznie te wszystkie bibeloty walające się po półkach są Ci do czegoś potrzebne. Jeśli masz do czegoś sentyment to to schowaj. Możesz np. trzymać w szafie specjalne pudełko na bibeloty – pamiątki. Resztę rzeczy wyrzuć. Zobaczysz, że w domu od razu zrobi się przestrzenniej, czyściej i milej. Teraz dużo łatwiej będzie Ci ścierać kurz z półek więc możesz robić to częściej. W minimalistycznym wnętrzu łatwiej jest utrzymać porządek.

Tu nawet nie chodzi tylko o bibeloty. Także o zbędne sprzęty, ubrania czy meble. Metoda każdy pokój po kolei czyli raz poświęcasz więcej czasu i dajmy na to codziennie ogarniasz jedno pomieszczenie w domu ale tak wiesz gruntownie, a nie tylko z wierzchu. Uporządkuj szafy, pozbądź się ubrań i butów, których nie nosisz. Nie łódź się, że jeszcze założysz te rzeczy. Nie założysz. Oddaj je. Zyskasz na przestrzeni. Być może okaże się, że wcale nie potrzebujesz dwóch szaf, które zagracają Ci pokój. Jedną sprzedaj. Zyskasz przestrzeń i trochę grosza.

Nie marnuj czasu. Czekasz aż upiecze się ciasto ? Ogarnij w kuchni jedną szafkę lub szufladę. Stoisz w łazience bo pralka kończy wirowanie, nie chcesz przegapić końca prania bo potem o nim zapomnisz ? To jak już czekasz to możesz w tym czasie umyć umywalkę czy wc. Raz dwa i gotowe.

Dziel się zadaniami. To, że jesteś kobietą to nie znaczy, że tylko Ty masz sprzątać. Mieszkacie wspólnie to partner i dzieci mają taki sam obowiązek o dbanie o porządek w Waszym domu. Jeśli się martwisz, że sobie z czym nie poradzą tak dobrze jak Ty to deleguj ich do najprostszych zadań. Każdy może wynieść śmieci, poodkurzać czy podlać kwiaty. Poza tym ktoś ich musi tych porządków nauczyć więc pokazuj, ucz i wymagaj. Niech domownicy pomagają utrzymać porządek w domu.

Codzienny obchód. Raz rano i raz wieczorem lub ogólnie tylko raz dziennie rób obchód całego mieszkania. Na bieżąco sprzątaj powstający bałagan. Dla przykładu rób wieczorny obchód po domu, w kuchni zetrzyj blaty i włóż naczynia do zmywarki, pochowaj żywność do szafek i lodówki. W salonie popraw poduszki, ogarnij podłogę. W łazience też sprzątnij rozgardiasz po wieczornej kąpieli, a rano obudzisz się w czystym i miłym dla oka mieszkaniu. Po wstaniu pościel łóżku, a wieczorem będzie Ci przyjemniej kłaść się do łóżka.

Małe rzeczy, małe nawyki raz skutecznie wprowadzone pomogą utrzymać porządek w domu. Wyrób je sobie jak najszybciej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here