Picie wody z kranu większości z nas wydaje się być niezdrowe. Dlatego wciąż ogromną popularnością cieszy się u nas woda w butelce. Tylko czy aby nie jest to nabijanie konsumentów w butelkę ? Czy woda, która płynie w naszych kranach faktycznie jest niezdrowa ?

Jak dowodzą prowadzone od kilku lat badania woda w polskich kranach jak najbardziej nadaje się do picia. I wcale nie musisz jej przegotowywać, co kiedyś było konieczne. Wręcz przeciwnie przegotowywanie niszczy w wodzie cenne pierwiastki. Dzisiaj, żeby woda mogła płynąć w naszych kranach musi przejść szereg badań, inaczej nie zostanie zatwierdzona przez sanepid. Jej jakość jest ściśle kontrolowana.

Możesz pić wodę z kranu ponieważ :

  • Spełnia ona normy europejskie, polska woda nadaje się do picia tak samo jak niemiecka czy francuska

  • Woda w kranie jest kontrolowana

  • Woda z kranu zawiera cenne pierwiastki, ich ilość zależy od Twojego miejsca zamieszkania, kojarzysz ten kamień w czajniku ? To właśnie cenne pierwiastki jak choćby magnez.

  • Kranówka może mieć inny posmak niż butelkowana, a to za sprawą chloru, który jest dodawany do wody w celach bakteriobójczych. Nie bój się, ten chlor jest w niewielkiej ilości, która jest całkowicie bezpieczna dla człowieka

Czy woda z kranu faktycznie jest gorszej jakości niż ta butelkowana ?

Przeprowadzono w tym celu badania, w których wzięto pod lupę znane marki wód butelkowanych oraz wodę miejską z kranu. W laboratorium sprawdzono zawartość składników mineralnych. Wyniki badań były dość jednoznaczne. Woda z kranu tylko w 1/6 przypadków ze wszystkich przebadanych okazała się być lepsza tzn bogatsza w składniki mineralne. Odpowiedź więc sobie sam, czy warto wydawać kilka złotych dziennie na butelkę wody ? Skoro ta darmowa w kranie jest równie dobra.

Woda z kranu a ekologia.

Jeśli zależy Ci na naszej planecie, a ekologia nie jest Ci obca to tym bardziej zwróć swoją uwagę w kierunku picia wody z kranu. Pomyśl ile mniej plastiku zużyjesz. W skali całego roku zrobi się z tego ogromna ilość. Picie wody z kranu sprawi, że zadbasz o środowisko naturalne i jeszcze dodatkowo zaoszczędzisz sporo pieniędzy.

Szkodliwy mit, który ciągle pokutuje.

Owszem jeszcze kilkanaście at temu picie wody z kranu było szkodliwe. Ale dziś to jedynie mit, który ciągle działa na naszą niekorzyść. Ważne jest edukowanie społeczeństwa. Coraz więcej ludzi powinno mieć świadomość, że woda w kranie jest zdrowa, że można ją pić i dobrze smakuje. Nie dajmy dłużej nabijać się w butelkę.

Kiedy woda w kranie może być szkodliwa ?

Owszem jak we wszystkim i w wodzie kranowej mogą się znaleźć szkodliwe zanieczyszczenia. Dlatego taka woda jest intensywnie monitorowana. Praktycznie na całym odcinku za jej jakość odpowiadają wodociągi i sanepid. Jedyny wyjątek stanowią rury w budynku, tu za jakość odpowiada już zarządca budynku lub właściciel domu. Jeśli masz starą instalację to przeprowadź na własną rękę badanie wody w Twoim domu lub wymień instalację na nowoczesną.

Jednak jeśli masz pewność, że rury biegnące w budynku są nowe to nie musisz się obawiać.

Darmowa woda poza domem

Coraz więcej instytucji publicznych oraz obiektów gastronomicznych zapewni swoim klientom dostęp do darmowej wody z kranu. Siedząc w restauracji nie musisz zamawiać drogiej wody butelkowanej. Możesz poprosić o darmową kranową. Sprawdź gdzie napijesz się darmowej wody lub uzupełnisz swoją butelkę z wodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here