Czy warto ubezpieczyć mieszkanie

Jesteś właścicielem mieszkania na Bemowie? Bez względu na to, czy jesteś jego lokatorem, czy je wynajmujesz, musisz je zabezpieczyć przed nieszczęśliwymi zdarzeniami, takimi jak zalanie czy włamanie. Zdarza się jednak, że nawet najlepsze zabezpieczenia zawodzą, co kończy się poważnymi stratami finansowymi. Można ich uniknąć dzięki ubezpieczeniu majątkowemu – dowiedz się więcej na jego temat, czytając poniższy tekst.

Czym jest polisa majątkowa?

Ubezpieczenie mieszkania jest umową pomiędzy właścicielem a towarzystwem ubezpieczeniowym, które bierze na siebie ryzyko związane ze skutkami niespodziewanych zdarzeń w mieszkaniu. Pierwszym istotnym punktem umowy ubezpieczeniowej jest jej przedmiot. W wariantach podstawowych ochroną objęte są elementy stałe lokalu. Ściany, wykończenia, podłogi, sufit, zabudowania, czasami również okna, drzwi i tym podobne. Do tej grupy zalicza się wszystkie elementy, których nie da się wynieść bez uprzedniego demontażu. Drugą grupą przedmiotów umowy to mienie ruchome. Zaliczamy do niej meble, sprzęt RTV i AGD, biżuterię, cenne kolekcje i dzieła sztuki, ale także zwierzęta domowe. Wartość całego majątku na terenie nieruchomości pozwala wyznaczyć sumę ubezpieczenia, czyli maksymalną kwotę, jaką zobowiązuje się wypłacić ubezpieczyciel. W przypadku wystąpienia częściowej szkody kwota odszkodowania będzie odpowiednio niższa.

Zakres ubezpieczenia mieszkania

Towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach umowy deklarują, iż wypłacą właścicielowi stosowną sumę pieniędzy, gdy w mieszkaniu wystąpią szkody. Muszą one jednak wystąpić wskutek zdarzeń opisanych w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Lista ta zawiera zazwyczaj kilkanaście ryzyk, wśród których w kontekście mieszkania warto wymienić pożar, zalanie, przepięcie, kradzież ze śladami włamania, huragan, uderzenie drzewa/słupa i tym podobne. Nim podpiszemy umowę, sprawdźmy, czy na tej liście znajdują się ryzyka, które dotyczą naszej okolicy. W mniejszym stopniu może nam grozić np. lawina błotna czy silne opady śniegu niż włamanie z dewastacją.

Ile kosztuje ubezpieczenia mieszkania?

Towarzystwa ubezpieczeniowe, nim wyznaczą wysokość składki ubezpieczeniowej, biorą pod uwagę kilka czynników. Wśród nich najważniejszymi są:

  • wartość nieruchomości i mienia ruchomego,
  • suma ubezpieczenia,
  • lokalizacja nieruchomości (położenie mieszkania, wiek budynku i tym podobne),
  • zakres polisy,
  • kto użytkuje mieszkanie (czy jest wynajmowane),
  • obecność dodatkowych usług, takich jak OC w życiu prywatnym czy domowy Assistance.

Sumując wagę każdego czynnika, ubezpieczenie lokalu na Bemowie będzie wahało się od kilkuset do tysiąca złotych. Polisa chroni lokal przez 12 miesięcy, dlatego nie jest to wygórowana kwota, gdy mówimy o mieszkaniu wartym pół miliona złotych lub więcej.

Szukasz dobrej oferty? Sprawdź, co zaproponuje Ci multiagencja! Eurofinance ma biuro w Bemowie – skontaktuj się z nami, aby otrzymać korzystną propozycję, którą wybierzemy spośród kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. W ten sposób zabezpieczysz swoje finanse przed nieszczęśliwymi zdarzeniami, które mogą spotkać każdego z nas. Pomagamy również podczas składania wniosków o wypłatę odszkodowań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here