Najpopularniejsze typy wędkarstwa

Wędkarstwo, jak każda dyscyplina sportu, niejedno ma imię. Amatorom może się wprawdzie wydawać bardzo jednorodne, choć każdy wędkarz wie, że ilu zapaleńców, tyle metod. Nie chodzi jedynie o przekonania dotyczące konkretnych technik w obrębie tego samego sportu. Wędkarstwo dzieli się na osobne dyscypliny, w których różni się technika łowienia, używany do tego sprzęt, a nawet rodzaj akwenu wodnego. Choć rodzajów i subdyscyplin wędkarstwa jest naprawdę sporo, można wśród nich wskazać najpopularniejsze i najlepiej rozpoznawalne.

Wędkarstwo spławikowo – gruntowe

To szerokie pojęcie zawiera w sobie wędkarstwo spławikowe, gruntowe oraz powierzchniowe. Ich wspólny mianownik sprowadza się do tego, że wędkarz siedzi statycznie na brzegu lub na łódce. Różnice zaś tkwią w sposobie sygnalizacji brania. W wędkarstwie spławikowym jest to ruch widocznego nad poziomem wody spławika. Wędkarstw gruntowe zakłada użycie zawieszonego pod wędką sygnalizatora, który swoim ruchem lub dźwiękiem informuje wędkarza o braniu. Z kolei wędkarstwo powierzchniowe wiąże się z połowem ryb z powierzchni lub tuż spod powierzchni wody.

Wędkarstwo spiningowe

Wymaga od wędkarza znacznie większej aktywności fizycznej i służy głownie do połowu ryb drapieżnych, w których naturze leży pogoń za ofiarą. Wędkarz miarowo zarzuca przynętę i ściąga ją za pomocą kołowrotka, dzięki czemu przynęta w wodzie imituje ruch małej rybki lub innego stworzenia – potencjalnego pokarmu. Wędkarze łowiący tą metodą często przemieszczają się wzdłuż brzegu akwenu wodnego.

Wędkarstwo podlodowe

Uprawiane głównie w zimnych rejonach świata lub w umiarkowanych zimą, gdy lód pokryje powierzchnię stawów czy rzek dostatecznie grubą powłoką. Wymaga wywiercenia w lodzie otworu i zarzucania do niego specjalnej, bardzo niewielkiej i wytrzymałej wędki podlodowej. Istnieje wiele rozmaitych metod takiego połowu. Przy wszystkich jednak trzeba zachować ogromną czujność i ostrożność.

Wędkarstwo morskie

Niewielu wędkarzy, z oczywistych względów, na szanse uprawiać je regularnie. Zwykle jest więc rozrywką zarezerwowaną na letnie (i nie tylko) wyprawy. Łowić można zarówno z plaży (za pomocą charakterystycznych, bardzo długich wędek), jak i z kutra czy łodzi. Techniki połowu nieco się tutaj różnią, w zależności od miejsca i panujących warunków.

Wędkarstwo muchowe

Dość zaawansowane i wyrafinowane wędkarstwo, wymagające użycia specjalnych wędek, przynęt i linki. Nazwa tej techniki wywodzi się z podobieństwa typowej przynęty do owada. Nie każda ryba skusi się na muchę – w Polsce to głównie pstrąg i lipień. Wędkarstwo muchowe upodobali sobie nowocześni wędkarze, stosujący zasadę wypuszczania ryb po połowie oraz haczyki bezzadziorowe.

Trolling

Technika nieco podobna do spinningowej, wymaga jednak użycia łodzi – przynęta na końcu żyłki jest przez nią ciągnięta, by skusić ryby drapieżne do ataku. Trolling to kontrowersyjna metoda, budząca wiele wątpliwości. Przez pewien czas była w Polsce zakazana, obecnie znów jest legalna. W ten sposób łowi się ryby głównie w morzu.

Sklep Bolw.pl jest partnerem powyższego artykułu. Jeśli wędkarstwo to Twoja pasja – sprawdź ich ofertę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here