Wędka do połowów suma

Sumy to ryby wyjątkowo wymagające. Ich duży rozmiar oraz waga sprawiają, że wielu wędkarzy sięga po specjalne urządzenia dedykowane bezpośrednio do tych gatunków ryb. Wędki takie powinny być szczególnie wytrzymałe oraz stosunkowo długie. Poniżej udzielamy porad dedykowanych dla osób pragnących zakupić swoją pierwszą profesjonalną wędkę do połowów suma. Przedstawiamy najważniejsze kryteria zakupowe oraz podpowiadamy czym powinna odznaczać się wytrzymała wędka, której żaden sum się nie oprze. 

Wędka dopasowana do suma – czyli jaka? 

Sumy pospolite, czyli jedne z najpopularniejszych przedstawicieli gatunku sumowatych, są obecne w wielu akwenach na terenie naszego kraju. Są to ryby wyjątkowe nie tylko z uwagi na ich rozmiary, ale również sposób oraz długość życia, która w warunkach hodowlanych może dojść nawet do 60 lat. Wędkarze, którym szczególnie zależy na złowieniu okazu tego gatunku, sięgają po specjalne wędki na suma, których sposób wykonania ułatwi realizację tego zadania. 

Dobra wędka na suma powinna charakteryzować się przede odpowiednio dobranym ciężarem wyrzutu. Oczywiście zasada wyboru jest pod tym względem dość prosta – im większe osobniki zamierzasz złowić, tym większy powinien być maksymalny ciężar wyrzutu w danej wędce. Zaleca się sięganie po modele o masie wyrzutu na poziomie od 200 do 500 g. lub większej. 

Ponadto, zakup wędki zależy też od samej metody połowu, na którą się zdecydujesz. Najczęściej wybór pada na wędziska stacjonarne; w tym przypadku warto sięgać po urządzenia o długości przynajmniej pełnych 2-3 metrów. Odradzamy jednocześnie wybór wędek teleskopowych, które choć nadają się do połowów rozmaitych ryb, to jednak w przypadku sumów (a także innych gatunków o dużym rozmiarze i wadze) nie są zbyt użyteczne. 

O wiele lepiej sprawdzą się wytrzymałe wędki złożone z dwóch (ewentualnie także z trzech) elementów. Co prawda, modele takich wędek są mniej komfortowe w trakcie transportu, jednak bardziej wydajne. Są w stanie znieść większe obciążenie, bez narażania się na ich zerwanie lub złamanie. 

Zakup wędki sumowej – krok po kroku 

Wędkarstwo sumowe cieszy się rosnącą popularnością w naszym kraju. Wędek dedykowanych do tych gatunków przybywa z każdym rokiem, podobnie jak dodatkowego osprzętu oraz akcesoriów. Wędki sumowe znajdziesz w niemal każdym sklepie specjalistycznym, między innymi na wielkaryba.pl. Dobrej jakości sprzęt kupisz już za kwotę około 300 zł. Wbrew pozorom, nie trzeba wydawać dużej ilości gotówki, by trafić na zadowalający model. 

W trakcie zakupów polecamy zwrócić uwagę na istotne detale konstrukcyjne oraz użytkowe. Kluczowy jest rodzaj zastosowanych w produkcji tworzyw, które powinny odznaczać się odpornością na przeciążenia i wytrzymałością. Wędka powinna także gwarantować wysoki poziom amortyzacji – niestety, ale sumy to ryby szczególnie niespokojne, których żywiołowy temperament ujawnia się właśnie w trakcie holowania. Warto też sięgać po wędki z kijem elastycznym, łatwo uginającym się pod wpływem ciężaru ryby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here