Dla kogo są przeznaczone soczewki kontaktowe? To pytanie zadają osoby, które chciałyby zrezygnować z okularów i nie są pewne, czy szkła kontaktowe są dla nich odpowiednie. Wyjaśnijmy zatem kto może korzystać z tej metody korekcji wad wzroku, czy istnieją przeciwwskazania i zastrzeżenia.
Soczewki kontaktowe a wada wzroku
Soczewki kontaktowe mogą korygować wszystkie wady wzroku. Zatem zdecydować się nie mogą osoby zmagające się z:
– krótkowzrocznością
– dalekowzrocznością
– astygmatyzmem
– starczowzrocznością
To idealna opcja dla osób, które chcą cieszyć się swobodą. Soczewki kontaktowe nie ograniczają Twoich pasji sportowych lub jakichkolwiek innych. Możesz je nosić codziennie – do szkoły, do pracy, na trening, na spotkanie z przyjaciółmi.
Oczywiście dla każdej z tych wad przeznaczony jest inny rodzaj soczewek:
– soczewki sferyczne (dla daleko- i krótkowidzów)
– soczewki toryczne (dla astygmatyków – https://www.bezokularow.pl/poradnik/astygmatyzm-objawy-test-i-sposob-leczenia)
– soczewki progresywne (dla osób ze starczowzrocznością)
Nawet zaawansowane wady, przekraczające 30 dioptrii nie są przeszkodą w korzystaniu ze szkieł kontaktowych. W ofercie sklepów optycznych znajdziesz soczewki o mocy od -35 do +35 dioptrii.
Przeciwwskazania do noszenia soczewek należą do jednostkowych sytuacji. Dotyczy to rzadkich chorób oczu, przewlekłych stanów zapalnych, takich jak np. owrzodzenia rogówki.
Soczewki kontaktowe mogą nosić także dzieci, przy czym trudno określić dolną granicę wieku, a bardziej już poziom umiejętności. O szkłach kontaktowych można myśleć, gdy dziecko rozumie zasady korzystania z tej metody, panuje nad swoimi odruchami i posiada wystarczającą zręczność manualną. Zwykle w wieku szkolnym jest to już możliwe, ale zawsze warto to skonsultować z okulistą lub optometrystą.
Płyn do soczewek – kiedy jest potrzebny?
Decydując się na soczewki kontaktowe musisz pamiętać o dwóch dodatkowych akcesoriach. Są nimi płyn pielęgnacyjny oraz pojemnik na soczewki. Jest tylko jedna sytuacja, gdy będą one zbędne – soczewki jednodniowe. Ten rodzaj produktu jest jednorazowy i po ściągnięci z oka należy je wyrzucić.
Soczewki miesięczne lub dwutygodniowe są wybierane o wiele częściej, ze względu na niższe koszty. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, soczewki o dłuższym czasie użytkowania zachowują przez cały czas swoje właściwości. Pozostają elastyczne i dobrze nawilżone.
Płyny do soczewek (https://www.bezokularow.pl/plyny-do-soczewek) mają działanie dezynfekujące, co odgrywa kluczową rolę dla bezpieczeństwa zdrowotnego. Codzienne usunięcie zanieczyszczeń i drobnoustrojów chroni przed infekcjami i podrażnieniem oczu.
Soczewki całodobowe – dla kogo?
Z soczewek kontaktowych można korzystać:
– w trybie dziennym
– w trybie całodobowym
Pierwszy rodzaj oznacza, że soczewki zakładamy rano, a ściągamy przed snem. Na noc umieszczamy je w specjalnym pojemniku, zanurzone w płynie pielęgnacyjnym. Jest to naturalne dla rytmu życia wielu z nas. Sytuacja zmienia się, gdy pracujemy w trybie zmianowym lub z jakichkolwiek innych powodów pozostajemy aktywni o różnych porach (rodzice niemowlaków wiedzą w czym rzecz). Soczewki całodobowe zapewniają komfort przez cały czas. Możesz się w nich położyć spać, a zaraz po otwarciu oczu będziesz w pełni gotowa do działania.
Pamiętaj jednak, że i ten typ soczewek należy co jakiś czas przemywać. Decydują o tym Twoje indywidualne warunki (zarówno środowiskowe, jak i fizjologia Twoich oczu). Dlatego zawsze, gdy tylko poczujesz dyskomfort lub podrażnienie, ściągnij z oczu, przemyj i zdezynfekuj swoje soczewki.
Kolorowe soczewki kontaktowe
Z pewnością słyszeliście o kolorowych soczewkach kontaktowych. Ten wariant jest bardzo intrygujący, bo któż nie myślał o zmianie barwy tęczówek na intensywniejszą lub zupełnie inną od naturalnego. Niebieskie soczewki, takie jak te: https://www.bezokularow.pl/soczewki-kolorowe-niebieskie to ciekawa odmiana wizerunku, dlatego warto wiedzieć, że możesz połączyć tę odrobinę fantazji z korekcją Twojej wady wzroku. Ale czy tylko wtedy? Nie! W dobrych sklepach optycznych znajdziesz szkła kontaktowe pozbawione mocy optycznej, w różnych kolorach i wzorach.