Konstrukcje pod farmy fotowoltaiczne

Instalacja fotowoltaiczna składa się ze specjalistycznych paneli solarnych oraz inwertorów, które odpowiadają za dostarczanie energii słonecznej. To jednak nie wszystkie najważniejsze jej elementy. Równie istotne są też solidne i trwałe konstrukcje pod panele fotowoltaiczne na gruncie.

Wolnostojące konstrukcje fotowoltaiczne- czym właściwie są?

Konstrukcje pod farmy fotowoltaiczne montowane są na gruncie poprzez wbijanie podpór, wkręcanie ich czy zalewanie betonem, a także kotwienie wsporników do płyt lub fundamentów betonowych. Po przygotowaniu odpowiedniej konstrukcji możliwa jest instalacja paneli, okablowania i inwertera. Sposób montażu konstrukcji zależy w dużej mierze od powierzchni instalacji słonecznej, miejsca lokalizacji oraz jej przeznaczenia. Sporym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza poziome konstrukcje pod panele słoneczne. Pozwalają one na ustawienie ogniw słonecznych pod kątem od 25 do 50°. Co ważne, powinien być on mniejszy w południowej części kraju, a większy na północy Polski. Innym rozwiązaniem jest ustawienie pionowe, a więc płot fotowoltaiczny. Zaletą jego wyboru jest to, że inwestor może zaoszczędzić trochę miejsca. Nowoczesnym i zaawansowanym technologicznie sposobem montażu paneli, jest postawienie na stelaże obrotowe. Trackery solarne to automatyczne obrotnice. Mogą one działać zarówno w pionie, jak i poziomie. Takie panele są w stanie zmieniać swoje położenie w ciągu dnia względem słońca, co zwiększa znacząco ich wydajność.

Jakie zalety mają konstrukcje na gruncie?

Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne na gruncie mają wiele zalet. Po pierwsze, ich montaż nie sprawia problemów. Na rynku z łatwością znajdziemy firmę, która zajmie się zaprojektowaniem dla nas idealnego rozwiązania, jak i jego montażem. Kompleksowe usługi oferuje swoim klientom np. firma Kobex. Konstrukcje naziemnie nie sprawiają też trudności w przypadku ich konserwacji. Farmy fotowoltaiczne na takich konstrukcjach można w razie potrzeby rozbudować o kolejne moduły. Panele słoneczne można ustawić tak, aby miały, jak najlepszą ekspozycję na słońce. Konstrukcje tworzy się nawet na terenach nierównych.

Fotowoltaika na gruncie to znakomita opcja dla inwestorów, którzy dysponują sporymi działkami. Farma fotowoltaiczna to dosyć duża inwestycja, która może jednak przynieść znaczne korzyści finansowe. Aby jednak spełniła swoje zadania, należy zadbać o dobre ustawienie paneli oraz wysokiej jakości konstrukcję wsporczą. Prawidłowy dobór konstrukcji ma bezpośredni wpływ zarówno na sztywność, jak i trwałość mocowania paneli fotowoltaicznych. Ponadto to od tej kwestii zależy szybkość i łatwość montażu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here