Tabor to określenie wykorzystywane zamiennie z flotą. Dotyczy on zespołu środków w postaci urządzeń transportowych (przede wszystkim samochodów osobowych) wykorzystywanych do realizacji różnego typu usług przewozowych. Flota pojazdów w interesującej Cię firmie przewozowej może być bardzo rozbudowana, dlatego w trakcie wybierania usługodawcy warto zwrócić uwagę na jego wyposażenie. Poniżej przyglądamy się z bliska tematowi taborów samochodowych w firmach transportowych oraz podpowiadamy, na jakie sprawy zwrócić uwagę w trakcie przeglądania dostępnych ofert oraz po czym rozpoznać profesjonalnego usługodawcę transportowego.
Tabor firm transportowych — dostępne i zalecane rozwiązania
Z floty urządzeń transportowych korzystają rozmaici przedsiębiorcy. Firmy przewozowe, transportowe, spedycyjne, kurierzy — a także liczni inni — to główni użytkownicy pojazdów transportowych. Za ich pomocą realizują zlecenia krajowe, międzynarodowe, międzykontynentalne, a także proste usługi typu door to door. Najczęściej wykorzystywane modele to przede wszystkim vany, półciężarówki, miniciężarkówki oraz pełne samochody ciężarowe. Typowa firma transportowa dysponuje przynajmniej kilkoma modelami pojazdów danej kategorii. Najbardziej rozbudowane korporacje transportowe są wyposażone w setki lub więcej pojazdów, których zintegrowaną pracą mogą swobodnie zarządzać.
Wybierając firma przewozowa warto zwrócić uwagę nie tylko na samo wyposażenie jej taboru, czyli na składające się na flotę konkretne modele pojazdów, ale też na ich zróżnicowanie. Szczególnie jeśli poszukujesz kontrahenta, który będzie realizował regularnie różnego typu usługi transportowe. By mieć pewność, że współpraca będzie przebiegać na najwyższym poziomie, a świadczone usługi nie będą budzić żadnych obiekcji, warto nawiązać kontakt z przedsiębiorstwem dobrze wyposażonym.
Przełoży się to z pewnością na lepsze osiągi w Twojej firmie oraz na bardziej terminową realizację wszystkich zleceń. Oprócz zwykłych pojazdów transportowych warto też upewnić się, czy potencjalny kontrahent dysponuje ciągnikami, urządzeniami do załadunku oraz do transportu pionowego. Są one nieocenione w trakcie realizacji usług transportowych, szczególnie gdy dotyczą towarów lub przesyłek wielkogabarytowych i ciężkich.
Zarządzaniem taborem pojazdów
W branży logistycznej stosuje się zaawansowane rozwiązania elektroniczne, które mają pomóc w sprawnym zarządzaniu całym przedsiębiorstwem i jego tabor. Dobrej jakości oprogramowanie transportowe powinno nie tylko reagować na aktywnie zachodzące zdarzenia w trakcie realizacji usług transportowych, ale także przekazywać odpowiednie informacje dyspozytorom odpowiedzialnym za nadzorowanie przebiegu transportu.
Dobrej jakości system do zarządzania taborem pojazdów powinien sprawnie nadzorować wszystkie samochody, niezależnie od ich aktualnego rozlokowania. Powinien umożliwiać odnalezienie wolnego samochodu natychmiast w momencie pojawienia się nowej oferty transportowej. Powinien również łączyć kierowców z centralą firmy oraz reagować na wszelkie problemy i usterki występujące w trakcie pokonywania przez nich tras transportowych.