Żagwin – bylina doskonała na skalniaki. Uprawa i pielęgnacja

Żagwin jest niską byliną posiadającą piękne, dekoracyjne kwiaty o fioletowo-różowej barwie. Roślina doskonale sprawdza się do obsadzania skalniaków, ogrodowych murków i rabat. Żagwin nie ma dużych wymagań uprawowych i pielęgnacyjnych, choć preferuje lekko kwaśne i dobrze przepuszczalne podłoże.

Żagwin ogrodowy – co to za roślina?

Żagwin, a dokładnie żagwin ogrodowy jest niską byliną, która tworzy zwarte kobierce. Osiągają one do 10 cm wysokości i ponad 60 cm szerokości. Żagwin ogrodowy wytwarza niewielkie, zebrane w grona i bardzo dekoracyjne kwiaty w kolorze fioletowo-różowym o przyjemnym zapachu. Roślina kwitnie w okresie od kwietnia do czerwca i wówczas stanowi piękną ozdobę ogrodu. Liście żagwinu są zimozielone, lekko owłosione, ząbkowane, matowo zielone o owalnym kształcie. 

Żagwin – jak i gdzie uprawiać?

Żagwin ogrodowy nie posiada dużych wymagań uprawowych i dobrze rośnie w większości miejsc. Roślina preferuje jednak stanowiska jasne, ciepłe i dobrze nasłonecznione. Wykazuje najlepszy wzrost na glebach lekko kwaśnych, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych. Żagwin ogrodowy jest mrozoodporny i dobrze znosi niskie temperatury, dlatego nie ma konieczności stosowania zimowego okrycia rośliny. Silne i długotrwałe mrozy mogą jednak prowadzić do uszkadzania pędów żagwinu, dlatego roślinę można profilaktycznie okryć agrowłókniną lub stroiszem.

Żagwin – jak pielęgnować?

Żagwin ogrodowy nie potrzebuje wykonywania czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Po kwitnieniu roślinę można przyciąć, co sprawi, że będzie lepiej się prezentować. Skracanie pędów rośliny zapewnia lepszy wzrost i kwitnienie w następnym roku. Żagwin ogrodowy łatwo poddaje się rozmnażaniu. Młode sadzonki uzyskuje się przez podział dorosłych egzemplarzy, który przeprowadza się zwykle w marcu lub we wrześniu. Żagwin można rozmnażać również poprzez wysiew nasion w ciepłym inspekcie bądź bezpośrednio do gruntu.

Żagwin – zastosowanie w ogrodzie

Żagwin ogrodowy doskonale sprawdza się jako roślina na skalniaki oraz do obsadzania ogrodowych murków. Gęste kępy rośliny pięknie prezentują się, opadając kaskadami kwiatów w dół z kamiennych skalniaków. Żagwin ogrodowy znajduje także zastosowanie jako ozdoba skarp, rabat żwirowych, szczelin w głazach oraz schodów ogrodowych, zwłaszcza tych wykonanych z kamienia. Roślina ta może pełnić również rolę okrywową. Wykorzystywana jest do tworzenia dekoracyjnych obwódek wokół rabat i trawników. Żagwin ogrodowy może być też sadzony z innymi bylinami w dużych pojemnikach i uprawiany na tarasie bądź balkonie.

ZOBACZ TEŻ: Drzewa liściaste o ozdobnych kwiatach – jakie do ogrodu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here