Wyobraźnia

Bogata wyobraźnia pozwala na rozwiązywanie wielu problemów w sposób twórczy. Jest także powiązana z kreatywnością. Dlaczego warto dbać o rozwój wyobraźni dziecka i z jakich sposobów korzystać? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Wyobraźnia – dlaczego jest istotna?

Współcześni rodzice bardzo dbają o to, by ich pociecha otrzymała odpowiednie wykształcenie. Starają się, by dziecko uczyło się języków obcych, programowania, a także rozwijało kompetencje społeczne. Gdy jednak słyszą hasło, że równie istotna co wykształcenie – jest też wyobraźnia, mogą mieć wątpliwości, czy ta zdolność na pewno jest taka niezbędna.  Wyobraźnia to nie tylko wymyślanie  nieprawdziwych historii, ale coś znacznie więcej. Odpowiada ona za zdolność szybkiego uczenia się, a także poszerza możliwości twórcze. Żaden dobry inżynier nie byłby w stanie skonstruować nowych maszyn czy urządzeń, gdyby nie jego wyobraźnia. Umiejętności matematyczne są tu również istotne, ale to wyobraźnia i idąca z nią w parze kreatywność, dają możliwość tworzenia nowej rzeczywistości.

Jak wzmacniać dziecięcą wyobraźnię?

Niemal wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym mają naturalną zdolność do twórczego myślenia. Jednak po ukończeniu szkoły wielu  z nich traci tę umiejętność. Co zatem można zrobić, by wesprzeć rozwój wyobraźni dziecka?

Przede wszystkim należy pozwolić dziecku zadawać pytania. Nie należy go wyśmiewać ani sugerować, że pyta o nieistotne rzeczy. Trzeba z szacunkiem i czułością podejść do całej sytuacji.

Dziecko musi mieć też bezpieczną przestrzeń do popełniania błędów. Gorsza ocena w szkole czy źle zrealizowany obowiązek w domu nie powinien być powodem kary. To dzięki temu, że się mylimy możemy nauczyć się czegoś nowego. Jeżeli będziesz krytykować dziecko za popełnione błędy, może ono przestać w ogóle podejmować jakikolwiek wysiłek z obawy przed karą czy wyśmianiem. Buduj w dziecko przekonanie, że jest wartościową osobą bez względu na to, jak wielkich pomyłek się dopuści.

Pozwól dziecku na nieskrępowaną zabawę. Interesujące zabawki kreatywne znajdziesz na stronie internetowej: https://www.tuban.pl/. To sklep stworzony z myślą o rozwoju dziecięcego potencjału. Tak naprawdę każda nowa zabawka daje dziecku możliwość pobudzenia umysłu dziecka do działania. Warto jednak zwrócić uwagę na konkretne zastosowanie danej rzeczy, np. Tubi Jelly, którą możesz zamówić na https://www.tuban.pl/pol_m_Tubi-Jelly-1117.html, to szansa na twórcze rozbudzenie zarówno zdolności manualnych jak i twórczych pomysłów. Zabawa Tubi Jelly polega na tworzeniu żelowych, trójwymiarowych figurek. Dziecko ma więc możliwość zrealizowania każdego, nawet najbardziej zaskakującego pomysłu.

Tubi Jelly otrzymała tytuł Nagrody Dzieci w najbardziej prestiżowym plebiscycie poświęconym zabawkom – Zabawka Roku 2021. Znak jakości pozwala rodzicom wybierać mądre, bezpieczne i rozwijające zabawki, które stymulują ich rozwój. Taka zabawka z pewnością spodoba się dziecku.

Wyobraźnia jest bardzo istotna w codziennym życiu. Warto zadbać o jej rozwój u swojej pociechy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here