Wykrywacz metali a przepisy polskiego prawa

0
789

Okazuje się, że spacery z wykrywaczem metalu, stają się coraz popularniejszą formą spędzania wolnego czasu. Czy wykorzystywanie takie sprzętu w celach prywatnych jest jednak legalne? Co mówią polskie przepisy prawa w tym zakresie? Czy możesz bez przeszkód kupić wykrywacz metalu, by swobodnie oddawać się swojej nowej pasji? Szczegóły znajdziesz poniżej.

Zgodnie z polskim prawem

Co ciekawe, przepisy polskiego prawa nie mówią jasno o legalności albo zakazie używania wykrywacza metalu w celach prywatnych. Ale czy oznacza to, że można go używać bez żadnych przeszkód? A może jednak konieczne jest zdobycie specjalnego pozwolenia?

Zgodnie z obowiązującym prawem, nie trzeba mieć żadnego pozwolenia na posiadanie sprzętu, takiego jak wykrywacz metali Bounty Hunter Junior czy podobnego urządzenia o innym modelu. Należy przy tym pamiętać, że o ile samo posiadanie wykrywacza jest dozwolone, to ograniczenia stosowane są w ramach wykorzystywania takiego sprzętu.

Wykrywacz metalu można używać prywatnie i trzeba przyznać, że to pasja, która wciąż niszowa, to zdobywa coraz większe uznanie. Jeśli zaś chcemy poszukiwać za pomocą tego sprzętu cenne przedmioty czy zabytki, musimy nasze zamiary zgłosić do właściwego urzędu, by uzyskać specjalne pozwolenie. Niejasności wynikają jednak, jeśli pod uwagę weźmiemy kwestie wyjaśniania celu korzystania z wykrywacza metalu. Jak udowodnić, że szuka się różnych okazów dla przyjemności albo celem oczyszczania terenów leśnych bądź plaż? O ile na terenach historycznych jest to proste do zweryfikowania, to już na łonie natury niekoniecznie.

Czy trzeba zgłaszać znaleziska?

Jeśli za pomocą wykrywacza metalu jego użytkownik znalazł śmieci, drobne monety czy inne metalowe elementy, nie musi takiego znaleziska nigdzie zgłaszać. Jeśli natomiast zostanie odnaleziony przedmiot, który może być antykiem, poszukiwacz ma obowiązek zgłoszenia takiego znaleziska. Zabytek musi być nie tylko zgłoszony, ale również oddany do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w trybie pilnym i pod rygorem kary.

Podsumowanie

Ponieważ korzystanie z wykrywaczy metali w celach prywatnych nie jest jeszcze bardzo rozpowszechnione, przepisy prawa wciąż mogą być niezrozumiałe. Bardzo często nie dają też rzetelnych odpowiedzi na pytania z zakresu użytkowania tego rodzaju urządzeń. Pewne jest, że osoby, które wykorzystują wykrywacz metali poza obowiązkami zawodowymi, powinny znać wszelkie, aktualne przepisy, aby w razie sytuacji konfliktowych, móc się odpowiednio obronić i uniknąć kary.

Wiadomo na pewno, że wykrywacze metalu można nabywać bez żadnego ryzyka, natomiast zawiłości pojawiają się, kiedy chce się poznać legalność wykorzystywania tego urządzenia. Właśnie dlatego przed nabyciem wykrywacza, warto skonsultować zakup ze specjalistami. Ci służą między innymi doradztwem w sklepach, które w swoim asortymencie mają wykrywacze metali.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here