Wszystko, co musisz wiedzieć o nadawaniu paczek za granicę

Wysłanie paczki za granicę może wydawać się trudnym zadaniem. Niepokoją duże koszty czy konieczne dokumenty. Jednak przesłanie paczki do innego kraju, czy to państwa należącego do Unii Europejskiej, czy spoza niej, może być naprawdę proste. Szczególnie przy pomocy platformy logistycznej oferującej usługi kurierskie. W dzisiejszym poradniku przedstawimy wszystkie podstawowe informacje, które pomogą Ci nadać przesyłkę za granicę. 

Czym różni się przesyłka poza Unię Europejską od tej na teren Unii?

Wysyłka paczki do kraju będącego członkiem Unii Europejskiej niewiele różni się od tej adresowanej do miejsca w granicach Polski. Sprawa wygląda jednak inaczej, jeśli chodzi o przesyłkę zagraniczną, która trafić ma poza granice Unii. 

Po pierwsze, przy przesyłce poza Unię Europejską należy opłacić cło. Jeśli wysyłasz paczkę, a nie kopertę z dokumentami, należy dołączyć do niej również dokumenty celne. Wypełnia się je dokładnymi informacjami o tym, co znajduje się w paczce, a także określa się ich przybliżoną wartość. Jeśli chodzi o wartość przesyłki, to warto pamiętać, że jeśli jest ona niższa niż 22 euro, skorzystać można z uproszczonej procedury. W tej sytuacji potrzebna będzie jedynie faktura pro forma lub faktura handlowa. 

Firma kurierska nie przyjmuje zleceń od osób prywatnych – co zrobić?

Wysłanie paczki za granicę kurierem jest zdecydowanie najlepszą opcją. Gwarantuje ona bezpieczne dostarczenie przesyłki do drzwi adresata. Jest również najwygodniejszą możliwością – wiele firm oferuje usługę door-to-door. Wystarczy zamówić kuriera, który w umówionym, odpowiadającym klientowi, czasie stawi się pod naszym adresem i odbierze przesyłkę. 

Niestety, wiele firm kurierskich nie posiada opcji wysyłki przesyłek zagranicznych, a nawet jeśli je oferuje, to tylko klientom biznesowym. Na szczęście, istnieje możliwość skorzystania z usług operatora logistycznego oferującego usługi kurierskie, takiego jak platforma epaka.pl. Serwis ten współpracuje z największymi firmami kurierskimi, takimi jak UPS, DPD, Geis, FedEx, Paczkomaty InPost czy DHL. Dzięki usługom platformy epaka.pl możliwe jest szybkie i sprawne zamówienie odpowiadającej firmy kurierskiej. 

Znajdź najlepszą okazję cenową i wykonaj szybką wycenę

Platforma ta pozwala również szybko poznać i porównać ceny rynkowe przesyłek zagranicznych. Aby tego dokonać, wystarczy odwiedzić stronę https://www.epaka.pl/ i wypełnić pola informacjami dotyczącymi przesyłki: wagą, rozmiarem, a także krajem, do którego chcemy ją nadać. Do wyboru są również opcje wysyłki przesyłki o niestandardowym kształcie czy preferencji dotyczących jej dostarczenia. W informacji zwrotnej otrzymamy koszty usługi proponowane przez kilka firm kurierskich, co pozwala na szybkie podjęcie decyzji i wybór najbardziej opłacalnej opcji.

Spakuj przesyłkę zgodnie z przepisami

Przy wysyłce paczki za granicę należy również pamiętać o tym, że istnieją przedmioty, których w przesyłce nie można nadawać. To, czego dokładnie nie można wysyłać, określone jest przez konkretne firmy kurierskie, a wszystkie informacje znaleźć można na ich stronach. Do najczęstszych przedmiotów, które nie są akceptowane, należy alkohol oraz przedmioty o dużej wartości (np. biżuteria).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here