Włosy przetłuszczające się

Włosy przetłuszczające się to problem wielu ludzie. Jakie mogą być tego przyczyny? Czym możemy się wspomagać oraz jakie kroki należy podjąć, aby skutecznie zażegnać tę niedogodność estetyczną na głowie!
Skóra głowy zaopatrzona jest w gruczoły łojowe, tak samo jak reszta ciała. Podobnie do gruczołów znajdujących się na twarzy, na głowie produkują one ilość sebum zależną od bardzo wielu czynników. Najprościej porównać to do cery tłustej, której stopień przetłuszczenia może się zmniejszyć lub zwiększyć dzięki zmianie diety i kosmetyków. Nadprodukcja łoju może być dziedziczna i wpisana w nasz organizm, dlatego też cera tłusta lubi chodzić w parze z przetłuszczającymi się włosami. Jeżeli jednak cera jest normalna i nie zauważyliśmy takiego problemu u siebie, a włosy są tłuste, może to oznaczać niewłaściwą pielęgnację skóry głowy. Włosy najczęściej przetłuszczają się, jeśli skóra głowy jest nadmiernie sucha i zmusza gruczoły do wzmożonej pracy. Duży wpływ ma również zbyt częste mechaniczne pobudzanie gruczołów oraz przenoszenie zarazków z brudnych rąk i nakryć głowy. Włosy tłuste często towarzyszą zmianom hormonalnym, np. podczas okresu dojrzewania u nastolatków oraz w okresie przekwitania u dojrzałych kobiet. Jeśli cię to nie dotyczy, a włosy, mimo odpowiedniej pielęgnacji, przetłuszczają się, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Może to być jeden z objawów zaburzonej gospodarki hormonalnej.
Jak rozpoznać włosy przetłuszczające się?
• Charakteryzują się błyszczeniem przy skórze głowy, czasem wręcz się sklejają
• Są płaskie, oklapnięte i często zbite w strąki
• Mogą mieć suche końcówki
• Zmuszają do codziennego mycia, bo w innym przypadku głowa wygląda nieestetycznie
• Po dotknięciu skóry głowy suchym palcem lub kawałkiem kalki zauważamy tłusty, klejący odczyn, który może, ale nie musi być połączony z zapachem łoju
Mamy kilka sposobów by ci pomóc:
1. Pierwszym krokiem do przywrócenia równowagi w produkcji sebum jest ograniczenie mycia włosów. Trzeba to robić jak najrzadziej. Jeżeli myjesz głowę codziennie, dajesz gruczołom sygnał do pracy „od początku”. Na początku spróbuj myć włosy co drugi dzień, a jeśli szybko zauważysz poprawę, dodawaj kolejny dzień bez mycia. W tym czasie możesz używać talku, suchego szamponu lub płukanki z mydlnicy lekarskiej, które zniwelują błyszczenie na ten dodatkowy dzień. Znajdź fryzurę ukrywającą tłuste włosy, żeby terapia nie stała się powodem do wstydu – może to być np. warkocz, kok.
2. Zamiast przesuszać włosy silnymi szamponami z SLS, wybierz naturalne kosmetyki ziołowe. Składniki pomocne w oczyszczaniu tłustych włosów to: czarna rzodkiew, pokrzywa, aloes, łopian, mydlnica lekarska, rzepa, mięta. Im bardziej neutralny szampon, tym mniejsza jego ingerencja w pracę gruczołów, dzięki czemu odzyskają szansę na uspokojenie się.
3. Utrzymuj higienę i ogranicz zarazki, które mogą dostać się na skórę głowy. Przynajmniej raz w miesiącu czyść szczotkę do włosów mydłem lub szamponem, co dwa tygodnie wymieniaj ręczniki i pościel. Nie zapomnij też o umyciu prostownicy lub innych sprzętów, którymi bezpośrednio dotykasz włosy.
4. Czesz włosy rano i wieczorem, ale w ciągu dnia zostaw je w spokoju. Przestań poprawiać je brudnymi dłońmi i nie baw się kosmykami. Jeśli po wyjściu z domu na siłę próbujesz dodać włosom objętości za pomocą palców, pora z tym skończyć. W ten sposób tylko mechanicznie pobudzasz gruczoły do produkcji sebum. Z objętości nici, a następnego dnia i tak musisz wstać wcześniej, żeby znowu zdążyć umyć głowę.
5. Susz włosy zimnym powietrzem w odległości 20 cm od głowy.
6. Płucz włosy letnią lub chłodną wodą, ponieważ gorąca przyczynia się do zwiększonej ilości sebum na głowie.
7. Spróbuj diet oczyszczających lub kuracji ziołowych. U wielu osób detoks zmniejsza przetłuszczanie się skóry twarzy i głowy.

http://www.babiniec-cafe.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here