Własna firma - jak ją założyć?

Biorąc pod uwagę obecny rynek pracy oraz samodzielność organizowania pracy nikogo nie dziwi fakt, iż coraz częściej ludzie decydują się na założenie własnej działalności. Tutaj jednak rodzi się pewne pytanie-jak założyć firmę krok po kroku. Po przeczytaniu poniższego artykułu każdy zdobędzie wiedzę na ten temat, albowiem do założenia własnej firmy wystarczy tylko lub aż 4 kroki.

1. Rodzaj firmy
W pierwszej kolejności należy określić rodzaj prawny działalności. Najczęstszym wyborem przy pierwszym starciu z własną firmą jest działalność jednoosobowa.

2. Wybór opodatkowania
Podatek jest czymś, co odstrasza potencjalnych zainteresowanych założeniem własnej działalności gospodarczej. Jednak nie do końca aspekt ten jest tak straszny, jak się o tym mówi. Jest to jeden z przyjemniejszych kroków, ponieważ każdy może porównać różne formy opodatkowania oraz wybrać najkorzystniejszą dla siebie. Czy w przypadku gdy po wyborze najlepszej dla przyszłego przedsiębiorcy formy opodatkowania okaże się, że dodatkowo przysługują jakieś ulgi, dalej będzie to takie straszne?

3. Kod PKD

Kod ten w rozwinięciu skrótu oznacza Polską Klasyfikację Działalności. Kody te są zbiorem wszystkich występujących rodzajów działalności. Wprowadzone zostały w celu prowadzenia statystyk, ewidencji, dokumentacji czy nawet rachunkowości. Występuje potrzeba wyboru kodu PKD zgodnie z klasyfikacją rodzaju zakładanej firmy. Pomocna może okazać się w tym kroku strona Głównego Urzędu Statystycznego, na której bez problemu znajdziesz charakteryzację wszystkich kodów PKD.

4. Rejestracja firmy

Jest to już ostatni etap na drodze do założenia własnej firmy. W celu jej rejestracji konieczne będzie wpis do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wymagany druczek CEIDG-1 można wypełnić zarówno stacjonarnie, jak i przez internet, więc jak widać własną firmę, można założyć nawet bez wychodzenia z domu. Po poprawnym uzupełnieniu wszystkich wymaganych danych zgodnie z prawdą musimy już tylko zanieść wypełniony wniosek do odpowiedniego urzędu gminy.

Niewątpliwie, gdy chcesz dowiedzieć się jak założyć firmę krok po kroku, powyższe instrukcje na pewno rozjaśniły twoją sytuację. Warto jednak pamiętać jeszcze o dwóch podstawowych krokach opcjonalnych.

Pierwszym z nich jest określenie, kto w firmie będzie zajmował się podatkami oraz księgowością. Jeżeli czujesz się na siłach i zdecydujesz, że zajmiesz się tym samodzielnie, to problem jest rozwiązany. Jednak w przypadku wyboru zewnętrznej firmy pojawią się konieczność wyszukania w danej lokalizacji dobrego biura rachunkowego. Warto zapoznać się z ofertami kilku różnych biur oraz porównać ich oferty i opinię na ich temat w celu osiągnięcia pewności o dobrym wyborze.

Dodatkowo w celu otrzymywania płatności od przyszłych klientów niezbędne będzie posiadanie bankowego konta firmowego. Jest to fakt oczywisty, więc wielu przedsiębiorców go lekceważy, wybierając bank na podstawie dotychczasowych przyzwyczajeń, co jest wielkim błędem. Wraz z mnogością dostępnych banków wzrasta różnorodność proponowanych przez nich ofert dla kont firmowych. Warto zapoznać się z ofertami wszystkich banków i wybrać dla siebie najlepszą alternatywę. Zwróć uwagę na opłaty, dostępność przelewów ekspresowych oraz dodatkowe funkcjonalności jak np. darmowe konto walutowe.

http://www.trenujsukces.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here