Prowadzenie własnej firmy to marzenie wielu osób. Kojarzy się przede wszystkim ze swobodą działania, a także z większymi dochodami. Czy jest to prawdą? Co się bardziej opłaca – praca na etat, czy biznes?

Własna firma czy etat? Co się bardziej opłaca?

Statystyki wskazują jednoznacznie, że przedsiębiorcy należą do grup zawodowych osiągających największe dochody. Bez wątpienia wydaje się, że decyzja o założeniu własnej firmy może okazać się bardzo dobrym pomysłem, pozwalającym na poprawienie finansów. Oczywiście trzeba brać pod uwagę fakt, że przedsiębiorcy to bardzo duża kategoria, która jest wyjątkowo zróżnicowana pod względem uzyskiwanych dochodów. Warto również sprawdzić statystyki dotyczące przeciętnej długości istnienia firmy – niestety większość z nich przestaje działać po roku lub dwóch od założenia. W związku z tym zdecydowanie się na własny biznes jest zawsze związane z dosyć dużym ryzykiem.

Należy uwzględnić fakt, że rozpoczęcie działalności będzie zawsze wymagało mniejszych lub większych inwestycji na początek. Bardzo wielu początkujących przedsiębiorców pozyskuje środki finansowe na rozwinięcie firmy przez zaciągnięcie kredytu w banku. Niestety jeśli przedsięwzięcie się nie uda, zostają z długiem do spłacenia i bez dochodów z prowadzonej działalności. Z drugiej strony prowadzenie firmy daje często dużo większe szanse na rozwój i zwiększenie dochodów w przyszłości niż praca na etat.

Oczywiście bardzo ważną zaletą etatu są stałe, przewidywalne dochody. Wiemy kiedy pensja trafi na konto oraz jakiej będzie wysokości. Dodatkowo możemy także przewidzieć jakie możliwości rozwoju zawodowego daje nasza branża i co należy zrobić, żeby piąć się po kolejnych szczeblach kariery. Prowadzenie firmy oczywiście nie daje takiej stabilizacji. Dochody są dużo mniej przewidywalne, co więcej nie wiemy kiedy osiągniemy pierwsze zyski. Na pewno trzeba przygotować różne prognozy, które pozwolą to określić, ale w praktyce często trudno jest przewidzieć wszystkie wypadki. Sytuacja przedsiębiorcy jest więc dużo bardziej niestabilna. Dodatkowo warto brać także pod uwagę działania konkurencji, która będzie nieustannie dążyć do przeciągnięcia klientów na swoją stronę.

Mimo wszystko wiele osób marzy o tym, żeby prowadzić własną firmę. Jest to przede wszystkim sposób na zyskanie większej niezależności i realizowanie swoich własnych pomysłów biznesowych. Przy podejmowaniu właściwych decyzji oraz odpowiednim planowaniu wszystkich kroków można bez wątpienia osiągnąć sukces w biznesie i uzyskać dobrą pozycję na rynku. Bez wątpienia takie osiągnięcie jest nie tylko źródłem wysokich dochodów, ale także bardzo dużej satysfakcji.

Warto jedynie pamiętać, że decyzję o założeniu firmy trzeba poprzedzić odpowiednimi przygotowaniami, także finansowymi. Przede wszystkim należy mieć odłożone pieniądze na pierwsze miesiące działalności, kiedy biznes nie będzie jeszcze przynosić dochodów. Dzięki temu unikniemy stresu związanego z brakiem stałych dochodów i będziemy mieli więcej czasu na zainwestowanie w rozwój przedsiębiorstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here