Wiaty śmietnikowe

Niezależnie od tego, czy wiata śmietnikowa ma rozbudowaną konstrukcję, czy też składa się z kilku ścianek i lekkiego zadaszenia, to zawsze odgrywa ona istotną rolę w gospodarowaniu odpadami. Jak powinna wyglądać jej konstrukcja? Co należy uwzględnić podczas jej budowy?

Wiaty – podstawowe informacje

Jak sama nazwa wskazuje, wiaty na śmieci to obiekty, które wykorzystuje się do przechowywania odpadów. A to oznacza, że muszą one być usytuowane w pewnych odległościach od budynków mieszkalnych. Polskie prawo budowlane jasno określa, w jakich miejscach można postawić wiaty śmietnikowe. Regulacje te są niezbędne po to, aby:

  • zapewnić mieszkańcom odpowiedni poziom higieny,
  • wyeliminować ryzyko niebezpiecznych chorób,
  • zapewnić odpowiednie warunki mieszkaniowe.

Oczywiście należy również pamiętać o tym, że wiaty na śmieci odgrywają również rolę ochronną. Ich zabudowa powinna być tak skonstruowana, aby zabezpieczyć znajdujące się wewnątrz odpady przed oddziaływaniem (bezpośrednim) promieni Słońca, a także osób niepowołanych i zwierząt.

Dlaczego warto mieć wiatę śmietnikową?

W budownictwie wielorodzinnym wiaty śmietnikowe są niezbędne. Ich obecność jest konieczna, aby uporządkować kwestie związane z gospodarką odpadami. Z drugiej strony należy pamiętać, że taką konstrukcję można również postawić w bliskim sąsiedztwie domu jednorodzinnego. Dzięki temu zyskujemy dodatkową przestrzeń na magazynowanie odpadów, a także zabezpieczamy ją przed działaniem osób trzecich. Warto podkreślić, że obecność wiat może również ułatwić segregację śmieci, a także ograniczyć ryzyko ich wysypania się na posesję.

Konstrukcja wiaty śmietnikowej – o czym warto pamiętać?

Zacznijmy od tego, że wiata znajdująca się przy domu powinna być zabezpieczona przed działaniem wilgoci. Na Pekabet można znaleźć funkcjonalne, ocynkowane wiaty ze stali nierdzewnej, które sprawdzą się nawet w tych miejscach, które są narażone na intensywne działanie wilgoci. Druga kwestia to właściwa wentylacja. Najlepiej, jeśli wiata wyposażona jest w elementy konstrukcyjne umożliwiające wymianę gazów. W przeciwnym razie w jej wnętrzu mogą powstać warunki niebezpieczne dla człowieka. Nadmiar gazów gnilnych może doprowadzić do poważnych problemów z oddychaniem, a nawet do śmierci. Warto też pamiętać o właściwym odgrodzeniu wiaty. W tym celu montuje się na nich specjalne zamki, do których dostęp mają jedynie ci mieszkańcy, którzy mieszkają w jej bliskim sąsiedztwie.

Reasumując, wiaty na śmieci to obiekty, których konstrukcja musi uwzględniać bezpieczeństwo i komfort użytkowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here