Jaka jest różnica między adwokatem a radca prawnym? Większość z nas nie potrafi odróżnić, jakie kompetencje mają przedstawiciele tych dwóch grup. Nic dziwnego, na ogół wolimy unikać problemów z prawem, tym bardziej, ze koszty procesowe są według naszym wyobrażeń niebotyczne. Często jednak nie mamy wyjścia lub po prostu powinniśmy zawalczyć o swoje prawa. 

Zobacz też: http://sekundaminuta.pl/kim-jest-radca-prawny/

Nie obędzie się przy tym bez pomocy specjalisty. To prawda, że koszty pewnych zawiłych, długim spraw są bardzo wysokie. Nie powinno nas to jednak zniechęcać przed skorzystaniem z porad prawnym. Wiele problemów, niejasności można rozwiązać w krótkim czasie, a taka jednorazowa porada prawna nie musi doprowadzić od razu do spustoszenia w naszym portfelu. 

Adwokat czy radca prawny

Do kogo się zatem zwrócić – do adwokata czy radcy prawnego? Większość z nas z pewnością nie orientuje się, którymi sprawami zajmuje się adwokat, a którymi radca prawny. Często wydaje nam się, że adwokat to ktoś z większą wiedzą czy możliwościami. Czy słusznie? Jaki jest zatem zakres kompetencji radcy prawnego? 

Kompetencje radcy prawnego

Aby zostać radca prawnym trzeba ukończyć prawnicze studia magisterskie, a po nich odbyć aplikację radcowską, zakończoną państwowym egzaminem. Zakres jego kompetencji pokrywa się w większości z tymi, które posiada adwokat. W ostatnim czasie dopuszcza się nawet udział radcy prawnego w postępowaniach sądowych. Mogą również reprezentować swoich klientów przed różnymi instytucjami i urzędami państwowymi. Radcowie prawni najczęściej zajmują się kwestiami związanymi z konstruowaniem i zawieraniem umów, udzielają porad na temat możliwych działań w sytuacji mobbingu, rozwodu, praw rodzicielskich podziału majątku czy spłaty długów. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając radcę prawnego

Jeśli znaleźliśmy się w trudnej sytuacji i potrzebujemy porady czy wsparcia prawnego nie wahajmy się skorzystać z pomocy radcy. Sprawdźmy jednak wcześniej opinie na temat jakości świadczonych przez niego usług. Kancelarie kierują się czasami różnymi priorytetami. Zweryfikujmy tez, czy posiada on ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i przede wszystkim, czy posiada odpowiednie pozwolenia na wykonywanie zawodu. 

Przeczytaj też: http://zdrowietiens.pl/kosmetyki-weganskie-z-troski-o-zwierzeta/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here