Ubezpieczenie OC bez przeglądu na innego właściciela

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy samochód dopuszczony do ruchu musi mieć ważne badanie techniczne. Zastanawiasz się jednak, czy ubezpieczyciel może odmówić ubezpieczenia wówczas, gdy przegląd ważny jest na innego właściciela niż obecny? Sprawdzamy.

Badanie techniczne pojazdu ma charakter obowiązkowy – na jego podstawie stwierdza się, czy samochód może zostać dopuszczony do ruchu drogowego. Brak stosownej pieczątki w dowodzie rejestracyjnym może oznaczać spore kłopoty. Najczęstszą konsekwencją jest mandat karny, jeśli auto zostanie zatrzymane przez policję. Niekiedy jednak za brak przeglądu może grozić zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przy jednoczesnym wydaniu pozwolenia tymczasowego na jazdę – w tym okresie należy przeprowadzić badanie techniczne. Warto przy tym mieć świadomość, że konsekwencje braku przeglądu mogą dotyczyć ubezpieczeń komunikacyjnych (aby dowiedzieć się więcej o polisie, wejdź na https://rankomat.pl/ubezpieczenie-komunikacyjne).

Można wykupić OC bez przeglądu?

Zakup samochodu używanego często wiąże się z faktem, iż pojazd ma podbitą pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym. Jako że badanie techniczne było wykonane przez poprzedniego właściciela, nasuwa się pytanie: czy ubezpieczyciele akceptują taki przegląd?

Tak jak nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe dokonują rekalkulacji składki po zakupie używanego pojazdu, tak nie wszyscy ubezpieczyciele weryfikują ważność badań technicznych. Warto jednak mieć świadomość, że gdy dojdzie do szkody spowodowanej złym stanem pojazdu, wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty świadczenia albo zażądać zwrotu wypłaconego odszkodowania (tzw. regres ubezpieczeniowy).

Nie ryzykuj – wykonaj badanie techniczne

Jeśli nie chcesz, by decyzja ubezpieczyciela w sprawie wypłaty odszkodowania była odmowna,  umów się na badanie techniczne. Dzięki temu bez problemu wykupisz polisę – także wtedy, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe zechce dokonać weryfikacji przeglądu.

O częstotliwości przeprowadzenia takiego badania decyduje przede wszystkim wiek pojazdu. W przypadku nowych samochodów przegląd należy przeprowadzić po 3 latach od dnia zakupu. Auta pięcioletnie i starsze muszą być poddawane badaniom każdego roku.

Jeśli o ubezpieczeniach chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj na https://rankomat.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here