Martwisz się, że Tobie lub Twoim bliskim stanie się na wyjeździe coś złego i zamiast miło spędzić czas, będziecie zajmować się kombinowaniem, skąd tu wziąć środki na leczenie lub skomplikowane zabiegi? Zapewnij sobie i współpodróżnikom ochronę na każdą okoliczność. Przeczytaj podstawowe informacje o leczeniu w ubezpieczeniu na ferie zimowe. Poznaj odpowiedzi na nurtujące pytania.
Jakie koszty pokrywa leczenia pokrywa ubezpieczenie na ferie zimowe?
W zależności od pakietu ubezpieczenie turystyczne może obejmować tylko podstawowe koszty medyczne, takie jak transport do szpitala, hospitalizacja, zakup leków i środków medycznych, zabiegi, operacje. Rozszerzone ubezpieczenie na ferie zimowe pokrywa wszystkie koszty leczenia, w tym wizyty specjalistów, opiekę dentystyczną czy dla kobiet w ciąży. Dokładnie przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia, by wiedzieć, w jakich sytuacjach możesz liczyć na wsparcie medyczne.
Czym jest kwota kosztów leczenia?
Ubezpieczenia na ferie zimowe różnią się nie tylko zakresem, ale także kwotami przypisanymi do składników polisy – od tych dwóch czynników zależy ostateczna cena składki. Kwota ochronna danego składnika, np. kosztów leczenia, to maksymalna suma, w jakiej przysługuje Ci opieka medyczna. Jeśli zdarzy się wypadek, którego koszty przewyższą tę sumę, różnicę będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. To dlatego warto, by sumy były ja najwyższe. W przypadku ubezpieczenia narciarskiego to min. 30-50 tys. euro, a ratownictwa min. 9 tys. euro.
Po co w ubezpieczeniu na ferie zimowe NNW?
NNW jest dodatkowym, nieobowiązkowym, acz bardzo przydatnym składnikiem ubezpieczenia na ferie zimowe. Ma zastosowanie, gdy ubezpieczony dozna uszczerbku na zdrowiu. Nie musi to być uszkodzenie ciała, liczą się także inne rodzaje rozstrojenia zdrowia. Im poważniejsze i trudniejsze w wyleczeniu, tym większe odszkodowanie otrzymasz. Docenisz NNW, jeśli po powrocie z ferii zimowych nie będziesz mógł wrócić do wykonywania obowiązków zawodowych. Największe kwoty wypłacane są w przypadkach trwałego uszczerbku, np. inwalidztwa, a także śmierci.
Dziecko pojechało na ferie zimowe i poważnie zachorowało, co teraz?
Im większy zakres ochrony w ubezpieczeniu na ferie zimowe, tym lepiej. Koszty leczenia mogą obejmować zarówno transport do kraju, jeżeli stan chorego uniemożliwia mu powrót na własną rękę, jak pokrywać koszty dojazdu do dziecka rodzica. Jeśli wysyłasz dziecko na obóz narciarski czy kolonię, upewnij się, że w polisie znalazły się te punkty.
Ubezpieczenie na ferie zimowe OC a leczenie
Jeśli na ferie zimowe udajesz się celem uprawiania sportów, np. narciarstwa lub snowboardingu, przyda Ci się rozszerzenie w postaci polisy OC w życiu prywatnym. Jeżeli podczas zjeżdżania ze stoku wpadniesz na kogoś i wyrządzisz mu krzywdę, za jego leczenie nie będziesz musiał płacić z własnej kieszeni. Pamiętaj jednak o kwocie gwarantowanej, powyżej której musisz dopłacać. Jeśli przygotowujesz się na prawdziwie energetyczny wyjazd na narty, zadbaj o wysoką kwotę OC.
EKUZ czy medyczne ubezpieczenie na ferie zimowe?
Osoby, które podróżują po Europie, bez wątpienia skorzystają z wyrobienia karty EKUZ. Umożliwia ona bezpłatne leczenie w ramach NFZ-u danego kraju w Unii Europejskiej. Względem medycznego ubezpieczenia na ferie zimowe jest jednak znacząco ograniczona. Obejmuje znacznie mniej elementów i w razie uszkodzenia ciała czy nagłej choroby musisz liczyć się z ponoszeniem kosztów. W ubezpieczeniu turystycznym jesteś z nich zwolniony.