Ubezpieczenie bez badań lekarskich - czy to możliwe?

Ubezpieczenie bez badań lekarskich – czy to możliwe?

Kupno ubezpieczenia na życie wiąże się w pewnymi procedurami, które wiele osób zniechęca do podjęcia ostatecznej decyzji. Należy do nich m.in. spotkanie z agentem ubezpieczeniowym, zaznajomienie się z obszernymi warunkami umowy czy badania lekarskie. Te ostatnie, chociaż są ważne dla sporej części klientów, ale nie zawsze występują.

Towarzystwa ubezpieczeniowe z reguły wymagają wykonania badań lekarskich. Dla wielu osób może to krępujący wymóg, ponieważ ze strachu przed znalezieniem choroby, wielu ludzi unika wizyt u lekarza. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, jak badania lekarskie wpływają na ubezpieczenie i wysokość składki.

Ubezpieczenie na życie i ankieta medyczna – zło konieczne?

W trakcie zawierania umowy z towarzystwem jednym z kroków jest wypełnienie ankiety medycznej, która weryfikuje stan naszego zdrowia. Jest to rodzaj zabezpieczenia dla ubezpieczyciela. Badania mają na celu ograniczenie ryzyka – np. osoba, która tuż przed podpisaniem umowy polisowej przeszła zawał serca, może spotkać się z odmową zakupu rozszerzenia na poważne zachorowanie.

Oczywiście, może w ankiecie medycznej podać nieprawdę, czyli zataić chorobę lub inne zdarzenie, które może mieć znaczący wpływ na zakres ochrony i wysokość składki. Ale wtedy trzeba liczyć się z możliwością braku odszkodowania ze strony towarzystwa, które posiada dostęp do historii medycznej ubezpieczonego.

Jeśli sami przeszliśmy jedną czy kilka poważnych chorób, zabieg medyczny lub operację, takie informacje należy wskazać w ankiecie – oczywiście, jeśli zadane pytanie na to wskazuje. Wskazanie wszelkich „ubytków” na zdrowiu wcale nie znaczy, że spotkamy się z odmową ubezpieczenia. Gdy towarzystwo ma wątpliwości, wysyła nas na dodatkowe badania, które potwierdzą lub zaprzeczą wynikom ankiety. Badania te są w całości opłacane przez towarzystwo.

Ubezpieczenie bez wywiadu zdrowotnego

Osoby, które z różnych przyczyn nie chcą wykonywać badań lekarskich muszą wiedzieć, że nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe ich wymagają.

Istnieje możliwość wypełnienia ankiety medycznej – unika się wówczas kontaktu z lekarzem. Ankieta medyczna wymaga uzupełnienia bardzo szczegółowych odpowiedzi dotyczących stanu zdrowia. Na jej podstawie ustala się ryzyko możliwości zachorowania.

Jest również druga opcja – polisa bez badań lekarskich czy z uproszczoną ankietą medyczną (zaledwie 3-4 pytania o ogólny stan zdrowia). Takie ubezpieczenia również są możliwe, jednak tutaj można spodziewać się innych warunków umowy. Należy pamiętać, że brak ustalenia stanu zdrowia zwiększa dla ubezpieczyciela ryzyko wypłaty odszkodowania. W związku z tym ubezpieczyciel może zaoferować wyższą cenę składki, niższą sumę ubezpieczenia lub zakres ochrony nie obejmie obszarów, na którym klientowi zależało najbardziej.

Znalezienie takiej oferty nie musi być wcale trudne, wystarczy sprawdzić dostępne oferty na stronie poświęconej tematyce ubezpieczeniowej. Może być to zatem np. polisa na życie online z rankingubezpieczennazycie.pl.

Bezterminowe ubezpieczenie na życie

Najczęściej umowy polisowe bez badań lekarskich są dostępne dla osób w podeszłym wieku, gdzie z góry wiadomo, że taki ubezpieczony jest bardziej narażony na zachorowanie.

Osoby po 70. roku życia mogą przystąpić do bezterminowej polisy na życie. Odznacza się ona wąskim zakresem ochrony i gwarantuje niższą sumę ubezpieczenia, ale do ubezpieczonym może być praktycznie każdy.

Gdzie szukać polisy na życie bez badań lekarskich?

Jeśli w szukanym ubezpieczeniu stawia się na jakość produktu – warto właśnie korzystać ze stron poświęconych ubezpieczeniom, a nie jednemu konkretnemu towarzystwu ubezpieczeniowemu. Taka strona, która zawiera rankingi, porównywarki czy kalkulatory – będzie zawierać więcej szczegółowych informacji, które będą mieć spore znaczenie przy wyborze konkretnego produktu.

Strony te zawierają również wiele pomocy dla potencjalnych klientów, którzy stawiają na samodzielne poszukiwania – kalkulator ubezpieczeń na życie w www.rankingubezpieczennazycie.pl pomoże np. obliczyć składkę, oprocentowanie czy możliwą maksymalną sumę ubezpieczenia. Wydawać by się to mogło dość łatwe do policzenia, jednak należy pamiętać, że umowa z ubezpieczycielem może zostać podpisana na długie lata, w związku z czym należy uwzględnić zmiany oprocentowania, wyższą cenę składki oraz wiele innych. Na przestrzeni 10 czy 20 lat umowy trudniej zatem wszystko dokładnie obliczyć. Taki kalkulator może być więc bardzo pomocny.

Dla tych osób, które chcą znaleźć najlepszą ofertę w krótkim czasie – dobrym rozwiązaniem będzie porównywarka ubezpieczeniowa. Należy udzielić odpowiedzi dotyczących preferencji poszukiwanego produktu, a na podstawie udzielonych odpowiedzi specjaliści opracują kilka najbardziej dopasowanych produktów z całego rynku ubezpieczeniowego. Dzięki temu nikomu nie umknie oferta mniej znanej w  Polsce firmy, która świetnie prosperuje w innych krajach, dzięki czemu pozwolić sobie może na atrakcyjniejsze warunki i ceny.

Dobra polisa na życie – o tym pamiętaj

Polisa powinna być bardzo precyzyjnie dopasowana do indywidualnych potrzeb. Innej ochrony może potrzebować samotna matka wychowująca trójkę dzieci i spłacająca kredyt mieszkaniowy, innej ojciec – głowa rodziny, prowadzący dużą firmę.

Wybór ubezpieczenia powinien uwzględniać potrzeby, ale i możliwości finansowe. Potrzeby powinny być zaspokojone poprzez szeroką ochronę i wysoką sumę ubezpieczenia, jednak zależą one od tego, jaką kwotę jest się w stanie przeznaczyć na polisę. Kupowanie polisy z sumą ubezpieczenia rzędu np. 500 tys. zł mija się z celem, gdy posiada się zarobki w okolicach średniej krajowej oraz zobowiązania w postaci kredytu – drobne kłopoty finansowe mogą przyczynić się do rezygnacji z ubezpieczenia, a co za tym idzie – ze stratą części uzbieranych środków.

Ubezpieczenie powinno również uwzględniać ryzyko chorób, jakie spotykają osoby w rodzinie, możliwość wystąpienia kontuzji związanych z uprawianym sportem czy wypadki komunikacyjne, jeśli codziennie dojeżdża się do pracy. Warto zatem wziąć pod uwagę wiele różnych rzeczy pod uwagę, które mogą mieć wpływ na choroby, wypadki czy ewentualny zgon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here