Toczeń rumieniowaty to jedna z tych chorób, które mimo wielu badań, pozostają do końca nieodgadnione. Nie udało się bowiem dokładnie ustalić, jakie są przyczyny choroby. Doskonale natomiast wiemy, jakie są jej objawy. i wiemy też, jakie czynniki mogą ją nasilać, a jakie wyciszać.
Dwie postacie choroby
Toczeń rumieniowaty można zewnętrzny, czyli skórny oraz wewnętrzny, czyli układowy. Mechanizm działania zawsze jest jednak ten sam. W wyniku uszkodzenia układu autoimmunologicznego, organizm zamiast uruchamiać mechanizmy obronne, sam siebie atakuje. I wówczas dochodzi do sytuacji, że uszkadza organy wewnętrzne, w tym nerki, a nawet serce czy płuca.
Toczeń rumieniowaty – przyczyny powstawania objawy i sposoby
Jak zostało już powiedziane przyczyny choroby nie zostały do tej pory sprecyzowane. To, co wiemy, to jakie czynniki mogą doprowadzić do jej aktywacji. Wśród nich wymienia się przede wszystkim: intensywne opalanie, silne infekcje wirusowe, czy stosownie przed długi czas leków zapobiegających arytmii serca. Poza tym wiemy o nim, że pojawić się może właściwie w każdym wieku, bez względu na płeć i warunki życiowe.
Objawy choroby
Rozpoznanie choroby bywa często dość trudne. A to dlatego, że towarzyszące jej objawy podobne są do objawów innych chorób. Rumień twarzy, nadmierna wrażliwość na światło, owrzodzenia błon śluzowych jamy ustnej, tany zapalne i bóle stawów, zapalenie opłucnej lub osierdzia, białkomocz, napady drgawek, anemia, czy zaburzenia immunologiczne. Jak więc widać, lista ich jest dość szeroka, ale brakuje na niej symptomów, które byłyby charakterystyczne tylko dla tocznia.
Leczenie choroby
Ponieważ przyczyna choroby pozostaje nieznana, leczenie raczej obejmuje walę z objawami. Dlatego też wykorzystuje się tutaj sterydy, leki wzmacniające odporność, a także środki przeciwzapalne i przeciwmalaryczne.Poza tym pacjent obejmowany jest także pomocą psychologa. Jego zadaniem jest minimalizacja negatywnego podejścia do choroby i wspieranie pacjenta w codziennej walce.