Trudna sztuka oszczędzania
Jest początek roku, okres w którym często stawiamy sobie nowe postanowienia. Świetnym pomysłem będzie postawić sobie wyzwanie związane z finansami. Kontrola wydatków i rozważne decyzje przy zakupie to dobra droga do tego aby być stabilnym finansowo i nie musieć się martwić niespodziewanym wydatkiem.
Znaczna część naszych rodaków nie oszczędza w ogóle, jest bardzo mały odsetek ludzi w naszym kraju którzy regularnie odkładają choć małą część swojej wypłaty. Przyczyn może być wiele, począwszy od niskich zarobków kończąc na przyzwyczajeniach Polaków do sytuacji jaka panowała w naszym kraju za czasów komunizmu. Jako główną eksperci wskazują, to iż, nie jesteśmy edukowani finansowo. Edukacja finansowa w naszym kraju leży, nie mamy pojęcia o Ekonomii, niestety w szkole nas tego nie uczą. Sztuka oszczędzania nie jest jednak jakaś wyjątkowo trudna, jesteśmy w stanie się jej nauczyć nawet już w dorosłym życiu, potrzebny jest jednak czas, cierpliwość no i oczywiście chęci.

Gdy zaczynamy oszczędzać potrzebny jest nam plan. Musimy wiedzieć ile zarabiamy, wtedy możemy tez rozplanować sobie ile danego miesiąca możemy wydać. Dobrze jest sporządzić sobie listę wydatków, na początku listy powinny być wydatki pierwszej potrzeby, wszystkie miesięczne zobowiązania. później możemy dodać te mniej istotne. Pomocne będzie tutaj na pewno też zbieranie wszystkich rachunków, kwitów, paragonów, pomoże to nam w przyszłości lepiej rozplanować nasz budżet. Dzięki temu będziemy wiedzieć na co rozchodzą się nasze pieniądze, jeżeli w naszych wydatkach znajdziemy rzecz którą kupujemy systematycznie jednak nie jest ona nam, aż tak bardzo potrzebna możemy zredukować jej zakup.

Ważne jest też to aby nie kupować towarów pod wpływem emocji, każdy zakup powinien być przez nas dobrze przemyślany, gdy nauczymy się tego droga do oszczędzania powinna być prostsza. Duży procent naszych wydatków stanowią zakupy spożywcze. Wybierając się na takie zakupy warto zadać sobie pytanie czy jesteśmy w stanie racjonalnie robić zakupy i czy wybierając się do sklepu, kupujemy tylko te rzeczy, które są nam niezbędne. Badania wykazują, że przemyślanym zakupom sprzyjają małe osiedlowe sklepiki, kupujemy tam bowiem częściej rzeczy które są nam naprawdę niezbędne. W wielkich sklepach, typu supermarket, czy w galeriach handlowych kupujemy więcej niepotrzebnych rzeczy, jesteśmy tam bardziej narażeni na chwyty marketingowe. Dodatkowo, aby dojechać do takiego sklepu marnujemy nasz czas na parkowanie, no i najczęściej benzynę. Dobrym pomysłem będzie dodatkowo przed wyjściem z domu zrobienie listy zakupów, wtedy będziemy skupiać się na niej i jest mniejsze prawdopodobieństwo, że kupimy zupełnie nieprzydatną rzecz.

Gdy już jednak wybieramy się na większe zakupy do typowego hipermarketu czy planujemy większy zakup warto jest porównać ceny. W dobie Internetu nie ma nic prostszego. Wystarczy wpisać wybraną frazę w wyszukiwarkę i zobaczyć ceny w różnych sklepach. Sprzedawcy mają różne chwyty, nie zawsze cena rzekomo po rabacie jest tą najkorzystniejszą. Dzięki temu prostemu trikowi, w przypadku pralki, lodówki czy smartphone jesteśmy w stanie zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych!

Oszczędzać możemy nawet na dojeżdżaniu do pracy. W cieplejsze miesiące dobrym rozwiązaniem będzie przesiąść się na rower. Nie dość, że będzie ekologicznie, to w dodatku sporo zaoszczędzimy, nie będziemy stać w korkach, oczywiście na pewno dobrze wpłynie to na naszą kondycję. Jeżeli nie mamy możliwości dojeżdżać do pracy na dwóch kółkach, można sprawdzić rozwiązanie jakie proponuje nam transport publiczny, zawsze będzie trochę taniej, i nie musimy wtedy szukać miejsca na parkingu. Kolejnym rozwiązaniem jest wspólny dojazd z kimś kto mieszka niedaleko, warto rozejrzeć się po kolegach z pracy i uczelni, czy aby nie mamy z kimś po drodze, wtedy zawsze wydatek na transport trochę nam się zmniejszy.

Sposobów na oszczędzanie, jest mnóstwo, jednak wszystko należy robić z głową i być zdeterminowanym. Niewiele się wysilając możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy, takie dodatkowe pieniądze w budżecie zawsze się przydadzą. Trzeba pamiętać, że oszczędzanie niezależnie od celu zawsze jest dobre! Nie dość, ze może poprawić naszą sytuację finansową, być może dzięki tym kilku prostym trikom będziemy mogli pozwolić sobie na jakiś wyjazd czy nowe buty to dodatkowo uczy nas to determinacji i uporu.

www.odszkodowaniazoc.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here