Sztuczne mleko dla dzieci – kiedy podawać?

Choć o korzyściach płynących z karmienia piersią wie każda matka, to niestety z różnych powodów nie zawsze jest to możliwe. Wówczas stosowane jest sztuczne mleko dla dzieci, zwane po prostu mlekiem modyfikowanym. Mieszanki takie również zapewniają maluchom wiele istotnych elementów odżywczych. Co jeszcze warto wiedzieć na temat takich produktów?

Kiedy potrzebne jest sztuczne mleko dla dzieci?

Zdecydowana większość kobiet decyduje się na karmienie piersią. Naturalny pokarm zapewnia maleństwu w zasadzie wszystko, czego tylko ono potrzebuje. W niektórych sytuacjach konieczne jest jednak mleko dla dziecka z apteki. Chodzi tu o nieprawidłowości związane z metabolizmem niemowlęcia, a więc występowanie różnych chorób (m.in. nietolerancji laktozy czy fenyloketonurii). Również organizm matki nie zawsze jest na tyle zdrowy, by w grę mogło wchodzić karmienie piersią. Przykładem jest tu nosicielstwo wirusa HIV lub gruźlicy. Warto też pamiętać, że sztuczne mleko dla dzieci konieczne jest wtedy, gdy kobieta ma za sobą operację powiększania piersi za pomocą silikonu lub zażywa określone środki farmakologiczne, przy których karmienie jest niedozwolone. Oczywiście wszelkie uzależnienia, zwłaszcza od alkoholu i narkotyków, również sprawiają, że matka nie może podawać dziecku własnego pokarmu.

Mleko modyfikowane – czyli jakie?

W momencie, gdy okazuje się, że niemowlę nie może być karmione piersią, naturalny pokarm musi zostać zastąpiony czymś innym. Odpowiednia mieszanka składników, czyli mleko dla dziecka z apteki, powinno zawierać podobny zestaw składników odżywczych – tak, by karmiony nim maluch prawidłowo się rozwijał i miał dostarczane na bieżąco wszystkie potrzebne mu do funkcjonowania elementy. Istnieje kilka rodzajów tego typu produktów. Każdy z nich posiada odpowiedni symbol określający, dla jakich dzieci jest przeznaczony. Pierwsza wersja, tzw. początkowa, dedykowana jest maluchom od urodzenia, przez co jest znacznie lepiej przyswajalna. Następna opcja to mleko dla dziecka pow. 6 miesięcy, przeznaczone dla niemowląt, które mają już wprowadzane inne pokarmy.

Mleko dla dziecka pow. 6 miesięcy

Każde dziecko w wieku około 5-6 miesięcy ma powoli rozszerzaną dietę. Jadłospis takiego malucha zawiera pierwsze gotowane warzywa, owoce i kaszę. Nie zmienia to faktu, że niemowlę wciąż potrzebuje do zdrowego rozwoju odpowiedniej ilości mleka. Wszystkie inne posiłki są na tym etapie jeszcze jedynie uzupełnieniem. Niestety, nawet kobiety, które po urodzeniu malucha karmiły piersią, w pewnym momencie mogą nie mieć już tyle pokarmu. Mleko dla dziecka pow. 6 miesięcy to idealne rozwiązanie również w takich sytuacjach. Na tym etapie śmiało można decydować się na podanie niemowlakowi takiej mieszanki. Sztuczne mleko dla dzieci, które ukończyły już pół roku, również posiada wiele ważnych elementów, jednak różni się od wersji początkowej dla młodszych niemowląt i noworodków – m.in. zawiera większą ilość żelaza. Mleko dla dziecka powyżej 6 miesięcy zwykle stosowane jest przez kolejne pół roku. Później należy wprowadzić kolejną zmianę rodzaju produktu, wracając uwagę na symbol na opakowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here