szafran czy kurkuma

Obie przyprawy są odpowiedzialne za złoty, niepowtarzalny kolor potrawy. Dodatkowo, zarówno szafran jak i kurkuma posiadają swoiste właściwości korzystnie wpływające na nasze zdrowie.

Szafran – przyprawa nad przyprawy

Choć nie każdy jest skłonny zachwycić się smakiem szafranu, a są tacy, którzy uważają wręcz, że nie ma smaku, to trzeba przyznać, że jest to niezwykle droga przyprawa. Do uzyskania jednego kilograma trzeba zebrać znamiona tysięcy krokusów (szafran to wysuszone naturalnie pręciki jednego z gatunków Crocus sativus L.). Uprawia się go na piaszczysto-próchniczej glebie w suchym klimacie i pełnym słońcu Iranu, Pakistanu, północno-zachodnich Indii, a także niektórych krajach śródziemnomorskich (zwłaszcza Hiszpania, region La Mancha). W starożytnej Persji i Egipcie był tak ceniony, że używano go przy ceremoniach religijnych lub do balsamowania zwłok dostojników. W Wenecji przez pewien czas stanowił walutę cenniejszą od złota. Do dziś ubogie rodziny w Iranie przechowują w domach szkatułki szafranu, na posagi dla córek, na wypadek choroby w rodzinie, to tamtejsza polisa.

szafran i kurkuma mają wyjątkowe właściwości

Do czego używać tego „roślinnego złota”?

W Polsce znane już przed wiekami były baby szafranowe, drożdżowe, wyrośnięte, świąteczne… Przed dodaniem do potrawy warto go rozpuścić w odrobinie mleka lub wody. Zabarwi ją na żółto. Ważne, żeby nie dodawać go za wiele, bo nada smak gorzki smak całemu daniu. Możemy dodawać go do każdej potrawy, której chcemy nadać ładny kolor i uznamy, że odpowiada nam takie połączenie smaków. W kuchni tzw. fusion bywa dodawany do lodów, kawy, sushi…
Wskazówka: dobry szafran powinien być przechowywany nie dłużej niż rok, musi mieć intensywny kolor. Przed dodaniem do potrawy warto rozpuścić go w mleku lub wodzie.

Czy jest jednak warty swojej ceny?

Jedną z podstawowych zalet szafranu jest jego bardzo dobry wpływ na procesy trawienne: to sprawdzony sposób na skuteczną walkę ze wzdęciami, skurczami żołądka i problemy z kwasowością. Dodatkowo, szafran znajduje zastosowanie w leczeniu zaburzeń snu, pomaga w koncentracji i dobrze wpływa na naszą pamięć. Przyprawa ta korzystnie wpływa także na kondycję serca: jest odpowiedzialny za obniżanie poziomu cholesterolu oraz posiada właściwości antyoksydacyjne.

Właściwości kurkumy

Sekret zdrowotnych właściwości kurkumy tkwi w jej podstawowym składniku: kurkuminie. To ona odpowiedzialna jest za działanie przeciwzapalne, antynowotworowe i antybakteryjne kurkumy. Kurkumina odpowiada między innymi za wykrywanie komórek rakowych w organizmie i skuteczną walkę z nimi. Udowodniono to naukowo już w 2011 roku przez naukowców z teksańskiego Uniwersytetu. Dodatkowo, kurkumina ma działanie zbliżone do nurofenu, czyli działa przeciwzapalnie. Oprócz tego, kurkuma korzystnie wpływa na metabolizm, wspomaga pracę wątroby oraz trzustki, obniża poziom cholesterolu oraz przyspiesza proces gojenia się ran. Warto pamiętać, że kurkumina jest składnikiem słabo przyswajalnym, dlatego zaleca się dodawanie do kurkumy czarnego pieprzu, który poprawia ten proces nawet do 2000%. Ze względu na zdrowotne właściwości obu przypraw, warto wprowadzić je na stałe do naszej kuchni. W połączeniu ze zbilansowaną dietą i zdrowym trybem życia, z pewnością poprawią nasze samopoczucie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKariera tylko dla bogatych.
Następny artykułPłyta główna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here