Światłowód – Internet na miarę XXI wieku

Jeśli jesteście w czwartej dekadzie swego życia, najpewniej pamiętacie czasy, kiedy z Internetem łączyło się za pośrednictwem modemu telefonicznego. Z pewną nostalgią możecie wspominać, jak wybierało się „numer do Internetu”, by uzyskać połączenie. Sama jego jakość nie napawa jednak sentymentem – było powolne, co chwilę się zrywało, a do tego było okropnie drogie. Ile to wychodziło za godzinne połączenie? 18 zł?

Na szczęście te czasy mamy już za sobą! Przebrnęliśmy przez amatorskie sieci osiedlowe, miedziane kable i przesył radiowy. Co czeka nas na horyzoncie? Oczywiście: światłowód. Internet stworzony na miarę XXI wieku.

Światłowód – Internet z innego rodzaju kabla

Sieci kablowe nie są nowością. Powstały jako alternatywa dla wspomnianych połączeń telefonicznych, weszły też w ofertę operatorów telekomunikacyjnych i dostawców usług multimedialnych. Łącza doprowadzano do odbiorcy za pomocą miedzianych kabli. Miało to swoje wady: takie połączenie nie było szczególnie stabilne, kable mogły zostać zerwane np. wskutek silnej wichury. Osiągnęły też maksimum swojej przepustowości w okolicach 500 Mb/s.

Naturalnym krokiem były więc poszukiwania alternatywy dla kabli miedzianych. Okazał się nią światłowód – przewód transmitujący wiązkę światła. Ponieważ prędkość światła jest wyższa od prędkości impulsu elektrycznego przesyłanego w kablu miedzianym, możliwości cyfrowego transferu okazały się znacznie lepsze.

Światłowód – Internet szybszy i bardziej stabilny

Światłowód ma wiele zalet. Na przykład jest dużo bardziej stabilny. W przeciwieństwie do kabli miedzianych oraz połączeń radiowych nie jest wrażliwy na warunki atmosferyczne. Technologia światłowodów jest też bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Możesz cieszyć się stabilnym łączem i stałą prędkością. A jeśli o tym mowa…

Prędkość światłowodu to kwestia nadal otwarta. Do niedawna standardowa prędkość przesyłu danych w sieci światłowodowej wynosiła aż 1 Gb/s. Jednak w zeszłym roku INEA wprowadziła usługę światłowodową o prędkości aż 10 Gb/s. Skąd tak nagły przeskok? Faktyczna moc światłowodu nie jest jeszcze wykorzystana. Wiele zależy w tej chwili nie od samych przewodów, a od nadajników i odbiorników po dwóch stronach kabla. Optymalizacja technologii pozwoli najprawdopodobniej na poprawę parametrów prędkości przesyłu bez wymieniania infrastruktury. To dlatego hasło „światłowód – Internet na miarę XXI wieku” nie jest pustą obietnicą. To naprawdę technologia przyszłości, która będzie się rozwijała na naszych oczach.

Jak zdobyć światłowód do domu?

Chcesz mieć u siebie światłowód? Internet tak prowadzony ma w swojej ofercie np. wspomniana INEA. Mniejszą przepustowość światłowodu oferuje natomiast UPC. W obu przypadkach podstawowym kryterium jest zasięg. O ile kable miedziane doprowadzają Internet nawet do niewielkich miejscowości, o tyle światłowody wciąż są rzadkością. Jednak to technologia rozwojowa i pozostaje mieć nadzieję, że jej zasięg będzie rósł tak samo, jak prędkość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here