Malownicze Podkarpacie to piękne góry i doliny, w których nie brak ciekawych miejscowości. W wielu z nich ujrzeć można cenne skarby dawnej architektury. Ciekawymi zabytkami może się pochwalić wieś Mrzygłód, uznawana za jedną z najciekawszych miejscowości w dolinie Sanu. Dlaczego warto ją odwiedzić a trakcie wycieczki po tak pięknym regionie, jakim jest Podkarpacie? Jakie atrakcje turystyczne czekają tu na miłośników podróży?
Mrzygłód, obecnie będący wsią, dawniej był uroczym miasteczkiem. O jego miejskiej przeszłości przypomina ciekawa zabudowa, która jest głównym walorem tej miejscowości. Tu nadal można poczuć klimat średniowiecznego miasteczka, jakim był niegdyś Mrzygłód. Niewielki ryneczek zachował swój historyczny układ urbanistyczny, zatem warto zwrócić na niego uwagę w czasie wędrówki doliną Sanu. Na uwagę zasługują tu również liczne kapliczki, które są pamiątkami z XIX wieku. Stosunkowo młodym „zabytkiem” jest cerkiew, wzniesiona w początkach XX wieku. To obiekt, którego losy są dość smutne. Grekokatolicka świątynia, należąca niegdyś do parafii w Hłomczy, po wojnie została opuszczona. Pełniła m. in. rolę magazynu. Obecnie znajduje się ona w stanie tragicznym. Więcej szczęścia miała dawna synagoga, która obecnie służy jako dom mieszkalny.
Wycieczki po Podkarpaciu to idealna propozycja dla tych, których fascynują mniej znane atrakcje turystyczne. Tu wspaniałe zabytki i obiekty godne uwagi czekają niemal na każdym kroku, a takie miejscowości jak Mrzygłód z pewnością mogą każdego pozytywnie zaskoczyć.

http://www.starovka.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here