Kościół św. Klemensa to jeden z najważniejszych zabytków, jakimi może się pochwalić Zawoja. Świątynia ta wznosi się w centralnej części wsi, tuż przy głównej drodze, zatem górskie wycieczki w rejonie Zawoi można bez problemów pogodzić ze zwiedzeniem tej budowli. Dlaczego ten zabytek architektury drewnianej zasługuje na uwagę turystów?
Drewniany kościół św. Klemensa to jedna z ważniejszych pamiątek na terenie Zawoi. Jego budowę zaczęto w latach 50. XVIII wieku na terenie Jastrzębiej Polany, która z czasem przemieniła się w centrum Zawoi – jednej z najdłuższych wsi w Polsce. Wielką przebudowę tej świątyni przeprowadzono w latach 80. XIX stulecia. To właśnie ona w zdecydowanym stopniu wpłynęła na obecny wygląd tej świątyni. Na co warto zwrócić uwagę podczas jej zwiedzania? Na charakterystyczną wieżę, którą dobudowano w XIX wieku na przedłużeniu nawy. Kościelne wnętrze kryje wiele ciekawych dzieł sztuki sakralnej. Warto tu zwrócić uwagę na ciekawe polichromie oraz na kolekcję drewnianych ołtarzy, utrzymanych w stylu ludowego baroku. W kościele tym ciekawie prezentuje się też barokowa chrzcielnica, którą przed wiekami wykonano z kamienia.
Kościół św. Klemensa to ciekawy zabytek architektury drewnianej, z którego Zawoja z pewnością może być dumna. Kto w czasie wycieczki po ziemi suskiej zajrzy do jego wnętrza, ten z pewnością nie będzie żałować spędzonego w nim czasu. Ciekawy wystrój oraz panująca tu atmosfera mogą oczarować każdego miłośnika drewnianych zabytków.

http://www.dlaturysty.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here