tradycja wręczania prezentów

Bez wątpienia czas zaraz po kolacji wigilijnej jest dla maluchów najbadziej oczekiwanym momentem w całym roku. Dzieje się tak, ponieważ dzieci uwielbiają prezenty. W tym czasie cała rodzina zgromadza się pod choinką, aby wspólnie obdarować się nawzajem upominkami. Skąd natomiast wziął się sam zwyczaj wręczania prezentów? 

Przeczytaj też: https://www.e-warsaw.pl/tradycja-wreczania-prezentow/

Skąd to się wzięło? 

Nieważne jest czy dasz komuś drogi wyszukany prezent czy skromny upominek. Ważny jest sam gest podarowania. Sam zwyczaj dawania prezentów liczy sobie już sporo ładnych lat. Skąd wzięła się tradycja wręczania prezentów? 

Tradycja wręczania prezentów z historycznego punktu widzenia

Dawanie prezentów na Gwiazdkę… no właśnie. Skąd wzięło się to powiedzenie. Okazuje się, że pochodzi ono z tradycji. Oznacza to, że prezent można otwierać wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki na niebie. Dlatego potocznie mówi się o wręczaniu komuś prezentu na Gwiazdkę. Sam gest dawania prezentu bierze się z religii. W Boże Narodzenie Trzej Królowie śpieszyli do Betlejem do dzieciątka Jezus właśnie z darami. Dlatego my w tam okresie na znak tych darów wręczamy sobie nawzajem prezenty. 

Co kraj to obyczaj 

Najpopularniejszą osobą rozdającą prezenty na gwiazdkę jest jak możemy się domyślić Święty Mikołaj. Postać ta jest znana ze swojej roli nie tylko w Polsce, ale w różnych zakątkach świata. Okazuje się jednak, że nie wszędzie. Nawet w niektórych częściach Polski, Mikołaj wykonuje swoje obowiązki tylko 6 grudnia – w Mikołajki. Co natomiast z Wigilią? W Małopolsce prezenty zostawia Aniołek, w Wielkopolsce, na Kujawach, Kaszubach i na Pomorzu Zachodnim przynosi je Gwiazdor. Każdy region w ten czas staje się magiczny. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here