samotność

Samotność jest z pewnością czymś więcej, niż tylko brakiem towarzystwa osoby obok. Nie jest też domeną jedynie ludzi starych oraz opuszczonych. Samotność definiowana jest bardzo subiektywnie, oraz może mieć charakter trwały lub przejściowy. Dla jednego będzie to brak pokrewnej dłuższy, a dla innego bliskości kochanej osoby. Czym dokładnie jest samotność? Jak przekłada się ona na nasze zdrowie? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/samotnosc-i-jej-wplyw-na-zdrowie/ 

Samotność – czym dokładnie jest? 

Pojęcie samotności sprowadza się przede wszystkim do braku bliskiej osoby. Brak kontaktu fizycznego oraz emocjonalnego, brak sposobności do rozmów oraz wspólnego dzielenia pasji potrafi skutecznie odbić się na naszym zdrowiu zarówno fizycznym jak i psychicznym. Nie chodzi jedynie o relacje damsko-męskie, ale też o przyjaźń czy zwykłą znajomość. Wiele osób definiuje samych siebie przez to, jak odbierani są przez otoczenie. Brak odbicia własnej osoby w relacji z drugą, pokrewną duszą może spowodować brak pewności siebie i zaniżoną samoocenę osoby samotnej. To w konsekwencji może doprowadzić do depresji. 

Samotność – choroba nie tylko duszy, ale również ciała 

Samotność jest jednym, co sprawia że czujemy się samotni. Jest to szerokie spektrum czynników które wpływają na zdrowie człowieka. Nikt nie poddaję wątpliwości degeneracyjne go wpływu samotności na samopoczucie psychiczne oraz samoocenę. Związek między samotnością, a bezsennością czy stanami lękowymi, a także depresją i jest kwestią powszechnie znaną. 

Samotność, a zdrowie fizyczne? 

Mało kto dostrzega związek pomiędzy chorobami ciała, a faktem osamotnienia. Słowo „osamotnienie” użyte jest nie bez powodu, ponieważ tak naprawdę dla każdego samotność nie jest czymś, o czym mówią otwarcie. 

Samotność pogarsza jakość życia na wiele sposobów. Może przede wszystkim pogorszyć kondycję psychiczną oraz sprzyjać rozwojowi dolegliwości fizycznych. Według badań naukowych samotność zwiększa częstotliwość występowania chorób somatycznych, a może również wydłużać czas rekonwalescencji i stanowić niekorzystny czynnik rozwoju nowotworów. 

Wykazano też bezpośredni związek z umieralność na raka piersi, wśród pacjentów, które denerwowały odczucie osamotnienia. Z badań wynika też, że samotność jest najwyższym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób serca. Samotność może doprowadzić też do popełnienia samobójstwa przecinek z racji tego, że u człowieka występuje poczucie odrzucenia, a jego ocena jest tak niska, że nie potrafi sobie pomóc sam. 

Zobacz też: http://www.dessire.pl/opalanie-najczestsza-przyczyna-raka-skory/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here