Przedpokój w stylu nowojorskim. Jak go urządzić

Wielka klasa, luksus i nowoczesność. Tymi trzema słowami można w skrócie określić atmosferę Nowego Jorku. Te same cechy mają wnętrza inspirowane tym słynnym miastem. Piękny amerykański sen możemy z powodzeniem wprowadzić do naszego domu, zaczynając już w przedpokoju. Korytarz to wizytówka mieszkania, a styl nowojorski z pewnością zachwyci każdego, kto nas odwiedzi.

Klimat Manhattanu

Nowy Jork to niezwykle nowoczesna metropolia, a jednocześnie wyróżnia ją pewna melancholia i klimat elit z innej epoki. Taką samą atmosferę powinniśmy odczuwać, wchodząc do przedpokoju w stylu nowojorskim. Niezwykle istotna będzie więc wysoka jakość wszystkich materiałów i sprzętów. Nie musimy umieszczać w korytarzu zbyt wielu przedmiotów, wystarczy postawić na kilka luksusowych elementów.

Takie materiały jak marmur czy granit znakomicie sprawdzą się jako posadzka. Alternatywą mogą być jasne, lekko połyskliwe płytki o dużych wymiarach. Ściany zyskają wysublimowanego charakteru, jeśli zastosujemy białe, drewniane listwy przy suficie i podłodze. Doskonała będą tu również sztukateria o geometrycznych kształtach. Blichtru nada wielkoformatowe lustro na całej powierzchni jednej ze ścian. Dzięki temu korytarz optycznie zyska także na wielkości.

Z górnej półki

Meble do przedpokoju w stylu nowojorskim charakteryzuje przede wszystkim wysoka jakość i harmonia. Na drzwiach szafek czy regałów powinny pojawić się kolejne lustra. Proste, geometryczne kształty zapewnią elegancję. Dobrą praktyką, prosto z nowojorskich apartamentów jest dbanie o symetrię, na przykład szafki po obu stronach wygodnej do siadania komody. Całość urozmaicą dodatkowe sprzęty, takie jak pikowana pufa lub tapicerowany fotel. Zapewnią nam one komfort, a dodatkowo użyte przy nich luksusowe materiały, na przykład welur i aksamit będą świadczyć o wysokiej klasie.

O jakości mebli świadczy także ich funkcjonalność, na przykład płynnie wysuwane szuflady czy pojemne szafy. Wysuwany drążek na wieszaki, stabilne prowadnice i możliwość zmiany układu półek to nowoczesne rozwiązania, idealnie wpisujące się w klimat wielkiego, modnego miasta.

Kolorystyka przedpokoju w stylu nowojorskim również powinna świadczyć o luksusie i klasie. Znakomitą praktyką jest zasada 70/20/10. Zgodnie z nią 70 procent ma stanowić stonowany kolor bazowy, na przykład biały, beżowy, szary lub granatowy. Może znaleźć się on chociażby na ścianach. Kolor uzupełniający, na przykład biały, czarny czy brązowy, będzie stanowił 20 procent i sprawdzi się na meblach i innych sprzętach. Pozostałe 10 procent to kolorowy kontrapunkt, który nada wnętrzu charakteru. Świetnie pasować będą tu takie barwy jak rubin, szmaragd, żółć czy fiolet, które kojarzą się z bogatymi wnętrzami. Taki kontrast mogą tworzyć pasujące do siebie dodatki i materiały użyte w tapicerce.

Luksusowe szczegóły

Mimo prostych kształtów i klasycznych kolorów, styl nowojorski nie jest minimalistyczny. Zdecydowanie bliżej mu do pełnego przepychu stylu glamour. Dlatego idealnym dopełnieniem nowojorskiego przedpokoju będą wysublimowane dodatki. Jednocześnie dodadzą one wnętrzu klasy, ale też sprawią, że stanie się bardziej przytulne. Dobierzmy je do kolorystyki, pamiętając o zasadzie stosowania barw. Nie zaburzajmy też zbytnio ogólnej symetrii pomieszczenia.

Niezwykle ważne są tu lustra i kryształy. Na jednej ze ścian może znaleźć się kolejne lustro w ozdobnej ramie. Możemy również zawiesić kilka mniejszych lub jeden większy, stylowy obraz, przedstawiający na przykład panoramę Nowego Jorku. Znakomicie sprawdzą się szklane lampy wiszące i żyrandole z metalowymi ramami. Niech żółte lub pomarańczowe światło ociepla pomieszczenie. Warto jednak zamontować, na przykład przy lustrze, dodatkowe lampki LED, dzięki którym nie zawsze będziemy musieli włączać pełnego oświetlenia.

Warto też postawić na szafkach świeże kwiaty w szklanych wazonach. Na siedziskach rozłóżmy dużą ilość poduszek dekoracyjnych w pasujących do wnętrza barwach. Niech na niektórych znajdą się też geometryczne wzory. Całość dopełnijmy miękkim, jasnym dywanem, na którym może powtórzyć się podobny motyw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here