Program PIT na komputer czy w wersji online? Rozliczenie podatku 2018/2019

0
1642

Obecnie wypełnienie deklaracji podatkowej nie zajmuje już tyle czasu, co jeszcze kilka lat temu. Każdy, kto zdecyduje się na rozliczenie się z urzędem skarbowym przez internet zyskuje cenne godziny, które wcześniej musiał poświęcić na ręczne uzupełnienie PIT-u i przesłanie lub osobiste dostarczenie dokumentu do urzędu. Pojawia się jednak pytanie, jaką formę internetowego rozliczenia wybrać, by jak najwygodniej wypełnić obowiązek każdego podatnika. Czy lepszy będzie pobrany na komputer program PIT czy wypełnienie formularza online?

Program PIT do rozliczeń – jak to działa?

Jak działa program PIT i jak rozliczyć się z fiskusem za jego pomocą? Program do wypełniania deklaracji podatkowych wymaga pobrania i zainstalowania go na swoim komputerze. Cały proces trwa kilka minut, po czym podatnik może przejść do wyboru odpowiedniej deklaracji, a następnie wypełnienia formularza.

Do wyboru ma trzy możliwości:

  1. przepisanie danych z otrzymanego od pracodawcy PIT-11 – wtedy program rozlicza deklarację za podatnika,
  2. udzielenie odpowiedzi na proste pytania, na podstawie których program dobierze odpowiedni druk i go uzupełni,
  3. wybór odpowiedniego druku i samodzielne uzupełnienie go, po czym program PIT sprawdzi poprawność wpisanych danych.

Każda z tych opcji wymaga wyboru sposobu rozliczenia (samodzielnie, wspólnie z małżonkiem, wspólnie ze zmarłym małżonkiem lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci). Należy również zaznaczyć, czy składa się zeznanie czy jego korektę, a następnie wybrać urząd skarbowy, pod który podlega się ze względu na miejsce zamieszkania.

Warto wspomnieć, że program PIT jest darmowy w pełnej wersji. Nie należy obawiać się również o bezpieczeństwo danych – są one szyfrowane, a certyfikat SSL gwarantuje zachowanie poufności informacji przesłanych drogą elektroniczną.

Program PIT online – różnice

Co odróżnia program PIT w wersji online od tego wymagającego instalacji na komputerze? W założeniu obie wersje umożliwiają wypełnienie każdego rodzaju deklaracji podatkowej. Opcja online również zakłada trzy możliwości na uzupełnienie formularza. Jednak nie wymaga instalacji na dysku, a jedynie uruchomienie odpowiedniej strony internetowej.

Który sposób na rozliczenie się z urzędem skarbowym wybrać? To zależy. Jeśli planujesz wypełnienie deklaracji w wolnej chwili, np. w pociągu, gdzie nie będziesz posiadać połączenia internetowego, warto wybrać program PIT do pobrania na komputer. Wtedy wystarczy uzupełnić dane, a później jedynie wysłać dokument. Z kolei z wersji online można skorzystać wszędzie tam, gdzie nie ma problemów z połączeniem internetowym. PIT można wysłać nie tylko za pomocą komputera, ale również wypełnić go na innym urządzeniu: tablecie czy telefonie.

>>> Rozlicz PIT przez internet za pomocą programu PIT Pro w 5 minut! <<<

Źródło: Program PIT Pro 2018/2019 dostępny na portalu podatkowym Podatnik.Info

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here