Pralnia wodna i chemiczna

Profesjonalne pralnie, w tym samoobsługowe, coraz mocniej wgryzły się w krajobraz, zwłaszcza większych miast. Stały się dużo powszechniej spotykane, niż jeszcze kilka lat temu. Za wzrostem liczby pralni idzie też wzrost liczby chętnych do korzystania z nich. Szczególnie mocno są one cenione przez osoby, które ciągle są zabiegane, zapracowane i najzwyczajniej w świecie nie mają czasu na osobiste zajmowanie się praniem. Również mieszkańcy tzw. mikro kawalerek, w których często po prostu nie ma miejsca na pralkę, chętnie zwracają się z tym do profesjonalnych punktów usługowych. Nie sposób zapomnieć też o osobach, które oddają do prania odzież i tkaniny, których w domowych warunkach nie da się wyprać, albo mają wyjątkowo trudne i problematyczne zabrudzenia. Wszyscy oni kierują swoje kroki do jednej z dwóch rodzajów pralni – wodnej lub chemicznej. Czym więc się różnią?

Jak działa pralnia wodna?

O praniu wodnym można powiedzieć, że jest ono tradycyjne. Teoretycznie podobnie przebiega w przypadku profesjonalnej pralni, co w pralce domowej. Przynajmniej jeśli chodzi o główne założenie, czyli opieraniu się na wodzie i na czynnikach piorących, czyli detergentach. To jednak tylko teoria, by już nawet wyżej wymienione detergenty odbiegają swoimi właściwościami od tych, po które sięgamy w domu. Są bardziej wydajne, skuteczniej usuwają zabrudzenia, lepiej zachowują kolory. To za ich pomocą można usunąć z odzieży zanieczyszczenia, które w domu nie schodzą nawet po kilku praniach.

Cały proces nie sprowadza się tylko do prania. Prócz niego dochodzi do tego wykańczanie i formowanie odzieży czy jej prasowanie, by klient mógł odebrać zamówienie w stanie pozwalającym od razu z niego korzystać. W końcu takie jest założenie oszczędności czasu, jaką oferują pralnie. Niektóre usługi również są niewykonalne w warunkach domowych, a czasami potrzebne. Weźmy na przykład maglowanie (https://www.kannegiesser.pl/maszyny/magle/), któremu poddaje się bieliznę stołową czy pościelową. Duże formaty obrusów, prześcieradeł czy poszew są odparowywane, wygładzane i prasowane, by zachwycały gładkością, na którą przeciętny klient musiałby poświęcić naprawdę dużo czasu.

Czyszczenie na sucho – tego nie zrobisz w domu

Pralnie chemiczne z założenia nie wykorzystują wody, stąd też świadczone przez nie usługi nazywane są również czyszczeniem na sucho. Z usług pralni chemicznych korzysta się więc w przypadku chęci wyczyszczenia odzieży, która nie może mieć kontaktu z wodą. Przykładem są tu wyroby zawierające elementy ze skóry (sztucznej i naturalnej), tkanin szczególnie wrażliwych (wełna, jedwab) i takich, które po kontakcie z wodą mogą stracić swoje właściwości (pościel wypełniona naturalnym pierzem).

Pralnia wodna od chemicznej różni się więc zarówno wykorzystywanymi w procesie prania technologiami, obróbką, jak i samym asortymentem, który najczęściej jest do niej oddawany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here