Praca w Toruniu

Toruń to drugie co do wielkości miasto w województwie kujawsko-pomorskim, ośrodek akademicki i istotny regionalny rynek pracy. Zastanawiasz się nad przeprowadzką do Torunia? Zobacz, jakich pracowników poszukują działające na terenie tego miasta firmy.

Praca Toruń – jak wygląda sytuacja na toruńskim rynku pracy?

Jak wynika z danych GUS na koniec sierpnia 2021 r. na terenie województwa kujawsko-pomorskiego działalność prowadziło ponad 213,9 tys. podmiotów gospodarczych, czyli o 2,9 proc. więcej niż pod koniec sierpnia 2020 r. Firmy te działają w różnych branżach (np. w handlu czy budownictwie), mają też różną strukturę.

Obok mikro- i małych przedsiębiorstw, które dają pracę w Toruniu jedynie kilku pracownikom, nie brakuje także dużych organizacji zatrudniających dziesiątki i setki osób. Do największych pracodawców w mieście można zaliczyć m.in.: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych, GK Neuca, Krajową Spółkę Cukrową i ThyssenKrupp Energostal.

Ile zarabiają mieszkańcy Torunia i innych miast województwa? Z danych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy wynika, że w lipcu 2021 r. przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 5267,56 zł brutto.

Bezrobocie Toruń – coraz mniej osób bezrobotnych

Jeżeli spojrzeć na statystyki z ostatnich miesięcy opublikowane przez Powiatowy Urząd Pracy, to bezrobocie zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i Toruniu spada. Stopa bezrobocia jest jednak wyższa niż w całej Polsce. W sierpniu 2021 r. bezrobocie w skali kraju osiągnęło poziom 5,8 proc., podczas gdy:

  • W województwie kujawsko-pomorskim stopa bezrobocia wynosiła 8,1 proc.
  • W powiecie toruńskim stopa bezrobocia wynosiła 10,4 proc.

Z kolei we wrześniu 2021 r. na terenie powiatu toruńskiego bez pracy pozostawało 3585 osób.

W perspektywie czasu wskaźniki bezrobocia na terenie województwa kujawsko-pomorskiego mogą spaść do poziomu sprzed pandemii COVID-19. To właśnie na przełomie I i II kwartału 2020 r. bezrobocie w tym regionie zaczęło rosnąć.

Jakie branże szukają pracowników w kujawsko-pomorskim?

Publikacja „Barometr zawodów 2021” jest wskazówka dla osób, które chcą się przebranżowić lub dopiero kształtują swoją ścieżkę zawodową. W 2021 r. do zawodów deficytowych w województwie kujawsko-pomorskim zaliczano profesje z różnych gałęzi gospodarki. Przykładami mogą być:

  • Branża motoryzacyjna – blacharze, lakiernicy samochodowi, mechanicy samochodowi, kierowcy autobusów, samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych.
  • Branża budowlana – cieśle, stolarze budowlani, elektrycy, murarze, tynkarze i pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie.
  • Branża medyczna i opiekuńcza – lekarze, pielęgniarki, położne, opiekunowie osób starszych lub niepełnosprawnych.

Gdzie szukać pracy w Toruniu? W tym mieście praca czeka na nauczycieli (przedszkoli, szkół specjalnych, przedmiotów zawodowych), pracowników przetwórstwa spożywczego, ratowników medycznych czy magazynierów. W rezultacie przekrój poszukiwanych zawodów jest szeroki – zatrudnienie znajdą tu zarówno specjaliści, jak i pracownicy niewykwalifikowani.

Oferty pracy Toruń – jak i gdzie efektywnie szukać ofert pracy?

Jak znaleźć pracę w Toruniu? Poszukiwania warto prowadzić dwutorowo – skorzystać ze wsparcia oferowanego przez urząd pracy i jednocześnie działać samodzielnie. Powód jest prosty – nie każda firma współpracuje z instytucjami publicznymi. Planując zwiększenie zatrudnienia, część pracodawców zamieszcza oferty pracy jedynie na branżowych portalach ogłoszeniowych.

Atutem portali ogłoszeniowych jest też obszerna baza ogłoszeń, która codziennie jest wzbogacana o kolejne propozycje. Gdzie szukać pracy w Toruniu – które portale opłaca się regularnie przeglądać? Jeżeli szukasz pracy w kujawsko-pomorskim, zobacz aktualne oferty. Aby szybko znaleźć ogłoszenia o pożądanych parametrach, skorzystaj z wyszukiwarki – wpisz nazwę stanowiska i określ, w jakiej odległości od Torunia może znajdować się miejsce pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here