praca

Radom jest dużym miastem na prawach powiatu leżącym w województwie mazowieckim, w centralno-wschodniej Polsce, stosunkowo blisko stolicy województwa i kraju – Warszawy. Jest starym miastem założonym w X wieku, a prawa miejskie posiada od 2 poł. XIII wieku. Obecnie prezydentem jest Radosław Witkowski; Radom liczy około 209 tys. ludności oraz zajmuje powierzchnię niespełna 112 km kwadratowych. Miasto leży nad rzeką Mleczną. Bliskość miasta stołecznego Warszawy mocno wpływa na radomski rynek pracy, powodując m.in. silniejszy, niż gdzie indziej, odpływ młodych ludzi i co za tym idzie mniejszą ilość rąk do pracy.

Oferty pracy w Radomiu są niezbyt zróżnicowane, tak jak w innych polskich miastach trudno znaleźć tutaj uczciwego pracodawcę, który nie będzie wyzyskiwał i jednocześnie pozwoli na rozwój oraz godne zarobki. Osoby, które nie zdecydowały się na emigrację wewnętrzną do większego ośrodka miejskiego miewają nie lada problemy i zadają sobie pytanie jak znaleźć dobrą pracę w Radomiu? Czy jest to w ogóle możliwe? Największymi firmami regionu radomskiego są między innymi: Elektrownia Kozienice S.A., Polski Tytoń S.A., Altadis Polska S.A., Faurecia Fotele Samochodowe Sp. z o.o., Esselte Kozienice Sp. z o.o. czy Agrosimex Sp. z o.o.

Wiele z tych firm znajduje się na obrzeżach miasta, lub w sąsiednich miejscowościach. Mimo to uznać należy, że tworzą one jednak również radomski rynek pracy, ponieważ znaczna część ich pracowników mieszka właśnie w Radomiu. W tych zakładach znajduje zatrudnienie wiele tysięcy osób. Oferują one głównie najniższe stanowiska przy pracy na produkcji, magazynie, logistyce czy transporcie. Firmy te z pewnością oferują wynagrodzenia na poziomie zbliżonym do innych firm w miastach podobnej wielkości. Należy jednak mieć na uwadze ciągły spadek wartości pieniądza w Polsce, przez co oferowane zarobki mogą tylko wydawać się wystarczające, a w praktyce mogą nawet nie wystarczyć na przeżycie dla osoby próbującej utrzymać się tylko z niej. Trzeba przyznać, że zadowolenie z praca Radom zależy też od mentalności danej jednostki. Są osoby mniej i bardziej wymagające, stąd ta sama posada za płacę niewiele wyższą od minimalnej dla jednej osoby może być ponurym żartem, a dla innej spełnieniem marzeń (abstrahując już od stanu zdrowia psychicznego takiej jednostki).

Ludzie mało wymagający, bez wysokich i trudnych do zdobycia kompetencji, zadowalający się byle jakim zajęciem, za byle jakie pieniądze z pewnością znajdą zadowalające zatrudnienie nawet w Radomiu. Aby znaleźć pracę w Radomiu, tak jak w innych miastach polski powinno się zacząć od rozpytania swoich znajomych i rodziny. Niestety w Polsce najlepsze zatrudnienie zdobywa się „po znajomości”, dlatego jeśli nie mamy wśród swoich bliskich osoby, która może nas gdzieś polecić trzeba udać się na samodzielne poszukiwania wykorzystując lokalne portale internetowe z ogłoszeniami lub strony internetowe przedsiębiorstw. Można wykorzystać też wyszukiwarki internetowe wpisując popularne słowa kluczowe, np. praca Radom, czy praca w Radomiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here