Istnieje dość prosty sposób by przekonać się, jaka długość włosów najlepiej pasuje do danej osoby. Wystarczy zmierzyć odległość od płatka ucha do brody. Pomiaru można dokonać przy użyciu zwykłej linijki; wystarczy trzymać ją pionowo przy twarzy (najlepiej, jeśli robi to inna osoba; samodzielne zmierzenie wspomnianej odległości może być nieco trudne). Jak interpretować wynik? Jeśli zmierzony odcinek jest dłuższy niż 5,7 cm, lepiej zrezygnować z myśli o krótkiej fryzurze. Niższa wartość oznacza natomiast, że zdecydowanie warto pomyśleć o radykalnej zmianie długości włosów. Zasadę opracował słynny stylista fryzur – John Freida.
Jakie włosy określamy jako półdługie? Jest to dosyć niejasne pojęcie. Właściwie, półdługie są już włosy sięgające linii żuchwy lub ramion. Do tej kategorii zalicza się wszystkie fryzury typu bob a także bardzo wiele innych cięć. Mogą być asymetryczne lub całkiem zachowawcze, klasyczne i nieco szalone, kręcone, falowane i proste. Do tej kategorii wpadają wszelkie cięcia, które nie są jeszcze długie, a nie można ich już określić jako krótkie włosy. Dlatego też półdługie fryzury są tak uniwersalne i różnorodne – można do woli wybierać spośród różnych opcji i możliwości, żeby znaleźć najlepszą dla siebie.
Komu pasują półdługie włosy? Taka długość będzie odpowiednia dla kobiet, które cenią sobie klasykę, a zarazem nie mają zbyt wiele czasu (lub nie chcą go poświęcać) na codzienne misterne układanie włosów. Prawidłowo ścięte będą do pewnego stopnia układały się same. Na pewno przyda się okrągła szczotka i suszarka, być może lekki lakier, jeśli włosy mają tendencję do nieutrzymywania nadanego im kształtu.
Właściwie każdy kształt twarzy dobrze wygląda z włosami półdługimi. Okrągła twarz zyska dzięki nim trochę smukłości, zwłaszcza, jeśli elementem fryzury jest lekka asymetria lub długa, skośnie ułożona grzywka. Twarz kwadratowa może nabrać dzięki fryzurze półdługiej lekkości, podobnie jak trójkątna. Jednak taka pośrednia długość jest polecana zwłaszcza posiadaczkom okrągłych twarzy. Dzięki niej rysy mogą nieco się wyostrzyć, co stanowi efekt bardzo pożądany przez posiadaczki okrągłych twarzy. Kwadratowe kształty twarzy zostaną z kolei przez takie włosy złagodzone i będą miały optycznie o wiele bardziej opływowy kształt. Warto skonsultować z fryzjerem, który pomoże dobrać odpowiednie cięcie do kształtu twarzy.
Półdługie fryzury mogę być też przystankiem pomiędzy imponującą długością a radykalnym cięciem. Noszone przez lata bardzo długie włosy potrafią zmęczyć – wiele czas zajmuje ich pielęgnacja i czesanie, w dodatku niezwykle trudno jest utrzymać je w dobrej kondycji. Jednak ich właścicielki najczęściej bardzo mocno przyzwyczajają się do swojej imponującej długości i nagłe ścięcie włosów do krótkich może być nieprzyjemnym doświadczeniem. Warto zastanowić się nad przejściem przez pośrednią długość – a może nawet zaprzyjaźnić się z takim wizerunkiem i przy nim pozostać. Co więcej, obcięcie włosów jest konieczne gdy są nadmiernie zniszczone. Niestety, nic nie uratuje włosów zniszczonych na długości (zwłaszcza uszkodzonych zabiegami stylizacyjnymi na gorąco czy kosmetykami utrwalającymi) – jedynym wyjściem, by powrócić do dobrze wyglądających włosów w dobrej kondycji, jest obcięcie ich. Nie trzeba jednak rozpaczać nad tym krokiem, ponieważ często włosy po takiej „kuracji” prezentują się znacznie lepiej i ich posiadaczki łatwo odżałują długość. Obcięte włosy są też bazą do zapuszczenia ich od nowa i zadbania o nie lepiej.
Fryzury półdługie mogą również odwrócić uwagę od mankamentów w budowie sylwetki. Długość i kształt fryzury koresponduje nie tylko z kształtem twarzy, ale także z budową całego ciała. Pewne typy sylwetki o wiele lepiej prezentują się z półdługimi włosami niż inne. Przede wszystkim, taka fryzura może zrównoważyć wizualnie szerokie, pełne biodra. Zwłaszcza lekko podwinięta i puszysta dzięki falom lub wprawnemu cieniowaniu odciąży i zbilansuje dół, przywracając całości sylwetki proporcje bliższe klepsydry. Dlatego warto zdecydować się na klasycznego boba – krótkie włosy podkreślają biodra, tworząc do nich przeciwwagę, a z kolei bardzo długie akcentują figurę „gruszki”. Półdługie cięcia pasują też kobietom o filigranowej sylwetce, ponieważ podkreślają jej dziewczęcość i lekkość. Wszystko zależy oczywiście od preferowanego efektu, który może być poważny i elegancki lub lekki i świeży. Trzeba przemyśleć to przed wyborem fryzury cały czas pamiętając, że włosy są spójną częścią większej całości.