Płaskostopie poprzeczne jest to deformacja w której dochodzi do obniżenia się wysklepienia poprzecznego stopy. Zazwyczaj w stopie głównymi punktami podporu są pierwsza i piąta kość śródstopia. W przypadku płaskostopia poprzecznego, kości śródstopia tracą swoje prawidłowe ustawienie, w wyniku prowadzi to do przenoszenia ciężaru ciała przez środkowe kości śródstopia, czyli drugą i trzecią. Jest to przypadłość którego nie wolno bagatelizować.
Jak objawia się płaskostopie?
Podstawowym objawem płaskostopia jest ból. Z reguły nasila się on podczas chodzenia boso lub w butach z cienką podeszwą pozbawioną amortyzacji. Butami, które też nasilają objawy są buty na wysokim obcasie. Na obcasach większa część ciężaru ciała przechodzi na przodostopie i przez ucisk występuje ból. W wyniku przeciążeń na podeszwowej stronie stopy mogą pojawiać się modzele, które z czasem mogą przekształcić się w bolesne odciski. W przypadku wystąpienia zmian na stopach najlepiej jest się udać do gabinetu podologicznego. Tam po wywiadzie podolog usunie nieprzyjemny problem, a dodatkowo doradzi co zrobić żeby przypadłość się nie powtórzyła.
Jak leczyć płaskostopie poprzeczne?
Leczenie płaskostopia poprzecznego zwykle polega na zwalczaniu objawów. Istotne jest, aby złagodzić dolegliwości bólowe. W większości przypadków główną formą postępowania leczniczego są ćwiczenia wzmacniające stopy oraz kończyny dolne. Regularne ćwiczenia pomagają stopie odzyskać właściwy kształt i zdolność do prawidłowej pracy. Leczenie, dzieci jak i dorosłych, najczęściej ma charakter zachowawczy. Uzupełnieniem terapii jest wykonanie indywidualnie dopasowanych wkładek ortopedycznych, a także kinesiotaping stóp. Zarówno wkładki jak i tejpy mają za zadanie wspomagać i korygować nieprawidłowe ustawienie stopy.
Należy również pamiętać o noszeniu wygodnego obuwia, kluczowa jest tęgość. Buty nie mogą mieć wąskich czubków. Istotna jest również podeszwa buta, należy pamiętać żeby miała lekkie właściwości amortyzujące.