Płaskostopie poprzeczne - czym jest?

Płaskostopie poprzeczne jest to deformacja w której dochodzi do obniżenia się wysklepienia poprzecznego stopy. Zazwyczaj w stopie głównymi punktami podporu są pierwsza i piąta kość śródstopia. W przypadku płaskostopia poprzecznego, kości śródstopia tracą swoje prawidłowe ustawienie, w wyniku prowadzi to do przenoszenia ciężaru ciała przez środkowe kości śródstopia, czyli drugą i trzecią. Jest to przypadłość którego nie wolno bagatelizować.

Jak objawia się płaskostopie?

Podstawowym objawem płaskostopia jest ból. Z reguły nasila się on podczas chodzenia boso lub w butach z cienką podeszwą pozbawioną amortyzacji. Butami, które też nasilają objawy są buty na wysokim obcasie. Na obcasach większa część ciężaru ciała przechodzi na przodostopie i przez ucisk występuje ból. W wyniku przeciążeń na podeszwowej stronie stopy mogą pojawiać się modzele, które z czasem mogą przekształcić się w bolesne odciski. W przypadku wystąpienia zmian na stopach najlepiej jest się udać do gabinetu podologicznego. Tam po wywiadzie podolog usunie nieprzyjemny problem, a dodatkowo doradzi co zrobić żeby przypadłość się nie powtórzyła.

Jak leczyć płaskostopie poprzeczne?

Leczenie płaskostopia poprzecznego zwykle polega na zwalczaniu objawów. Istotne jest, aby złagodzić dolegliwości bólowe. W większości przypadków główną formą postępowania leczniczego są ćwiczenia wzmacniające stopy oraz kończyny dolne. Regularne ćwiczenia pomagają stopie odzyskać właściwy kształt i zdolność do prawidłowej pracy. Leczenie, dzieci jak i dorosłych, najczęściej ma charakter zachowawczy. Uzupełnieniem terapii jest wykonanie indywidualnie dopasowanych wkładek ortopedycznych, a także kinesiotaping stóp. Zarówno wkładki jak i tejpy mają za zadanie wspomagać i korygować nieprawidłowe ustawienie stopy.
Należy również pamiętać o noszeniu wygodnego obuwia, kluczowa jest tęgość. Buty nie mogą mieć wąskich czubków. Istotna jest również podeszwa buta, należy pamiętać żeby miała lekkie właściwości amortyzujące.

www.gabinetpodologiczny.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here