Pakiet OC i AC w Toruniu - ile to kosztuje

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) jest obowiązkowe dla każdego auta, które posiada polską rejestrację i które go właściciel chce legalnie poruszać się po drogach publicznych. Zakres gwarantowanej przez nie ochrony jest jednak bardzo wąski, dlatego w wielu przypadkach warto dokupić autocasco. Ile w takim razie trzeba zapłacić za pakiet OC i AC w Toruniu?

Kiedy warto dobrać autocasco

Obowiązkowe OC zapewnia odszkodowanie wyłącznie osobom poszkodowanym przez innego kierowcę, z którego polisy jest ono wypłacane. Oznacza to, że zarówno zdarzenia losowe, jak np. zderzenie z sarną, uderzenie w drzewo czy kradzież auta, a także szkody powstałe z winy właściciela ubezpieczenia nie uprawniają do starania się o rekompensatę z OC. W takich sytuacjach działa jedynie autocasco, które jest polisą dobrowolną, ale o bardzo szerokim zakresie gwarantowanej ochrony. Czy jednak jest ono przeznaczone dla każdego auta?

Autocasco jest wartościowym i godnym polecenia ubezpieczeniem w szczególności dla właścicieli drogich samochodów. Jeżeli auto kosztuje dużo, a jego zniszczenie lub utrata wiązałyby się z dużymi stratami finansowymi, zdecydowanie warto wykupić AC. Tej polisy nie poleca się zaś w przypadku tanich pojazdów, ponieważ autocasco jest dla nich drogie i stanowi sporą część wartości samego samochodu. Chcąc kupić to ubezpieczenie, warto nabyć je wraz z obowiązkowym OC, aby oszczędzić na zakupie, ponieważ pakiet jest tańszy niż łączna cena obu polis z osobna. W takim razie ile trzeba zapłacić za OC i AC w Toruniu?

Ceny pakietu OC i AC w Toruniu

Aby sprawdzić ceny pakietu w Toruniu, posłużyliśmy się internetową porównywarką ubezpieczeniową dostępną pod adresem http://kalkulator-ubezpieczen.pl/. W tym celu stworzyliśmy profil statystycznego kierowcy – żonatego mężczyzny w wieku 40 lat z jednym dzieckiem, który pracuje jako specjalista IT, posiada prawo jazdy od 18 lat, a ubezpieczenia OC i AC wykupuje od ponad 7 lat. Na koncie ma jedną szkodę wyrządzoną 3 lata temu. Auto, dla którego chce wykupić polisę, to Ford Focus z 2012 r. z silnikiem benzynowym o pojemności 1,6 l.

Po wpisaniu podanych wyżej danych do formularza znajdującego się w porównywarce ubezpieczeniowej udało się uzyskać wyliczenia składki w kilkudziesięciu towarzystwach. Najtańsza oferta, która obejmuje nie tylko OC i AC, ale również assistance, kosztowała 876 zł, podczas gdy kolejna w takiej samej konfiguracji 954 zł. Tuż za nią uplasował się pakiet w łącznej cenie 959 zł. Najdroższe OC i AC wyniosło zaś 2577 zł. Jak więc widać, różnice cenowe są ogromne. Z czego one wynikają?

To, że koszt zakupu pakietu jest tak różny, zależy w głównej mierze od warunków autocasco. Bo choć OC jest w każdym towarzystwie identyczne i zapewnia jednakową ochronę ubezpieczeniową, to autocasco może być diametralnie inne w zależności od firmy. Dlatego przy wyborze pakietu zawierającego OC i AC należy zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale również – albo raczej przede wszystkim – na warunki autocasco. Polisa powinna być dobrana ściśle pod kątem potrzeb, wymagań i możliwości właściciela.

Aby nie przepłacać za ubezpieczenia, nie powinno się rozkładać składki na raty, bo powoduje to jej wzrost nawet o 10-30% w porównaniu z podstawową kwotą, którą trzeba by uiścić za pakiet opłacony bezpośrednio po kupnie. Ponadto warto dobrze przemyśleć wybór samochodu, ponieważ ma on duży wpływ na ostateczny koszt zarówno OC, jak i AC. Najważniejsza w tym kontekście jest pojemność silnika – co do zasady im większy litraż jednostki napędowej, tym droższe ubezpieczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here