Niby taka pospolita i zwyczajna, a jednak ma bardzo szerokie zastosowanie. Sól kuchenna nadaje się nie tylko do gotowania ale także przyda Ci chociażby w domowych porządkach. Oczyszczenie domu solą kuchenną jest nie tylko rozwiązaniem tanim ale i ekologicznym. Zdziwisz się jak wiele zastosowań ma zwykła sól. Poznaj je i wykorzystaj ten potencjał.

Sól kuchenna i jej 11 zastosowań w sprzątaniu

 

Przypalone żelazko zdarza się dość często. Do wyczyszczenia przypalonej stopy żelazka idealnie nadaje się sól. Wystarczy wysypać ją na kartkę, po czym kartkę prasujemy. Całe zabrudzenie zostanie na kartce z solą, a żelazko znowu będzie wyglądać jak nowe. Sprawdza się tu także mieszanka soli i podgrzanego octu. Takim płynem skutecznie umyjemy stopę żelazka. l

Drewnianą deskę kuchenną wyczyścisz przy pomocy soli oraz soku z cytryny. Taką mieszanką nacieramy deskę, a następnie myjemy ją pod bieżącą wodą i wycieramy do sucha.

Sól nadaje się idealnie do wyczyszczenia przypalonych garnków oraz patelni. Sporą ilość soli z wodą zostawiamy na noc w garnku. A rano zagotowujemy. Następnie wylewamy wodę i myjemy garnek. Przypalenizna łatwo odejdzie.

Problematyczna trwa i chwasty, które wyrastają np. pomiędzy płytkami chodnika z łatwością zostanie skutecznie usunięta przez sól. Wystarczy wysypać sól w miejscu gdzie wyrasta. Po kilku dniach nie będzie po niej śladu.

Do czyszczenia lodówki przyda się mieszanka soli kuchennej z wodą gazowaną. Takim płynem doskonale wymyjesz lodówkę, bez ryzyka, że jakaś chemia przeniknie do jedzenia.

A także do czyszczenia piekarnika. W momencie gdy podczas pieczenia coś skapnie Ci na dno piekarnika od razu posyp to miejsce solą. Dzięki temu nie przypali się i znacznie łatwiej będzie później piekarnik doczyścić.

Doskonale usuwa osad z kawy czy herbaty. Naczynia wystarczy zasypać solą i zostawić na kilka minut po czym standardowo umyć wodą z płynem do naczyń. Po osadzie nie będzie śladu. Jest też świetnym rozwiązaniem w przypadku uporczywych zacieków na szklanych naczyniach. Naczynia moczymy całą noc w roztworze wody z solą, a rano myjemy. I już problem z głowy.

Do czyszczenia różnych powierzchni także warto wykorzystać zwykłą sól zmieszaną z płynem do naczyń i wodą. Gwarantowany efekt czystej i błyszczącej powierzchni. Papka z soli i wody idealnie nadaje się do czyszczenia osadów i kamienia.

Masz problem z poczerniałą, matową srebrną biżuterią ? Sól jest doskonałym rozwiązaniem. Biżuterię wystarczy namoczyć przez kilka godzin w roztworze wody z solą, w proporcji 2 łyżki soli na 250 ml wody, a odzyska dawny blask.

Sól świetnie usuwa plamy z wina. Poplamiony obrus posyp solą, a następnie namocz w zimnej wodzie przez pół godziny, a następnie wypierz. Poradzi sobie także z plamami krwi. Ubrudzoną rzecz namocz w zimnej wodzie z dodatkiem soli. Potem wypierz w maksymalnej możliwej dla danego materiału temperaturze. Doskonale usuwa pleśń z materiału. Daną rzecz namocz w soku z cytryny z dodatkiem soli, następnie zostaw na słońcu przez kilka godzin. Na koniec wypłucz.

Przy jej pomocy doskonale odświeżysz buty. Wsyp na kilka godzin do butów sól, a pozbędziesz się z nich wilgoci i przykrego zapachu.

Sól to doskonały sojusznik w dbaniu o czystość w domu. Jest tania i powszechnie dostępna. To doskonała alternatywa dla ekologicznego sprzątania. Przekonaj się o jej skuteczności i wszechstronności. Włącz ją jako środek wspomagający Cię w dbaniu o czystość w domu, a nie pożałujesz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here