Ocieplanie strychu – od czego zacząć?

Wszelkie remonty i zmiany budowlane związane z ocieplaniem wymagają odpowiednich przygotowań. Każde z domowych pomieszczeń jest inne, dlatego ich modernizacja również wygląda inaczej. A jak przebiega ocieplanie strychu? Dowiedz się, od czego warto zacząć i na jakie materiały postawić.

W ostatnim czasie sporo mówi się o ocieplaniu domów w trzech aspektach: estetycznym – związanym z lepszym wyglądem budynku, jakościowym – dotyczącym komfortowego użytkowania i ekonomicznym – czyli po prostu oszczędnościowym. Temu wszystkiemu służy właśnie nowoczesne ocieplanie domów. Jednym z najchętniej wykorzystywanych do tego celu materiałem jest pianka poliuretanowa.

Materiały do izolacji cieplnej strychu

Coraz więcej osób decyduje się na docieplanie strychu pianką poliuretanową otwartokomórkową. Biorąc pod uwagę czas jej pojawienia się na polskim rynku – zaledwie kilka lat temu – zyskuje ona stale rosnącą popularność względem pozostałych, bardziej tradycyjnych tworzyw izolacyjnych. Docieplanie strychu pianką poliuretanową jest dobrym pomysłem, zwłaszcza w przypadku, gdy pomieszczenie ma dużo skosów i załamań. A taki właśnie jest często strych.

Jak wygląda montaż pianki? Natrysk trafia bezpośrednio na membranę dachową, płytę OSB lub inny materiał dachowy. Taki sposób aplikacji zapewnia m.in. brak występowania mostków termicznych, a dzięki swoim właściwościom pianka poliuretanowa „pracuje” z całym dachem. Strych jest szczególnym pomieszczeniem, które, ze względu na swoją lokalizację, powinno zostać odpowiednio zabezpieczone. Strych jest m.in. bardziej narażony na czynniki zewnętrzne – dlatego izolacja cieplna strychu jest po prostu niezbędna.

Ocieplanie strychu

Zadajesz sobie pytanie – kiedy ocieplać strych? Najlepiej robić to, gdy na zewnątrz panują dobre warunki atmosferyczne. Ważne jest także to, kto będzie wykonywać termoizolację. Najlepiej, jeżeli pianka poliuretanowa zostanie zaaplikowana przez osoby wykwalifikowane. Dzięki temu zyskasz pewność, że materiał „leży” idealnie.

Skoro wiesz już, kiedy i przez kogo powinien być ocieplany strych, warto zastanowić się, jaką piankę wybrać. Dobrze, by pianka poliuretanowa do ociepleń strychu miała odpowiedni współczynnik przewodzenia ciepła i przepuszczania pary wodnej. Do ocieplania strychu najlepiej sprawdzi się oczywiście pianka „oddychająca”, o otwartej strukturze komórek, na przykład pianki marki Purios.

strych

Kiedy ocieplać strych pianką poliuretanową?

Strych ma zazwyczaj przeznaczenie gospodarcze – dlatego warto go wyciszyć. Taki efekt także można osiągnąć, wykonując ocieplanie strychu. Wówczas ewentualna zmiana jego przeznaczenia – i przerobienia na pralnię, pokój gier czy salę kinową – nie będzie najmniejszym problemem. Dźwięki po prostu nie będą przedostawały się na zewnątrz.

Warto, aby izolacja cieplna strychu została położona w nowym domu od razu. Pozwoli to uniknąć strat energii cieplnej i dostawania się wilgoci. Pamiętaj, że pianka poliuretanowa wypełni nawet trudno dostępne szczeliny. Jeżeli została poprawnie zamontowana, możesz spać spokojnie i nie obawiać się powstania mostów termicznych. Do skutecznego ocieplania strychu, poza samą pianką, nie są potrzebne dodatkowe materiały. Pianka poliuretanowa do ociepleń strychu jest zatem dobrą inwestycją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here